Veľké slová pre veľmi dobrú knihu

„Kto sa chce niečo dozvedieť o našej vlastnej minulosti, mal by si prečítať túto knihu. Napísala ju Žofia Langerová, manželka Oskara Langera, ktorý celé päťdesiate roky sedel v komunistickom väzení, napriek tomu, že sám bol pravoverným komunistom.

Zuzka Lonská, dcéra Žo Langerovej, si na krste knihy po rokoch zaspievala v Bratislave. Za ňou prekladateľka Ľudmila Ďurovičová (vpravo) a bývalá redaktorka Kultúrneho života a neskôr Slobodnej Európy Agneša Kalinová.Zuzka Lonská, dcéra Žo Langerovej, si na krste knihy po rokoch zaspievala v Bratislave. Za ňou prekladateľka Ľudmila Ďurovičová (vpravo) a bývalá redaktorka Kultúrneho života a neskôr Slobodnej Európy Agneša Kalinová. (Zdroj: PETER PROCHÁZKA)

Alebo práve preto,“ napísal Milan Lasica v doslove k slovenskému vydaniu knihy Vtedy v Bratislave - Môj život s Oskarom L. Milan Lasica knižku aj v Bratislave pokrstil, za účasti oboch dcér Žofie Langerovej, speváčky Zuzky Lonskej a mladšej dcéry Táne. Ukážky z knihy prečítal František Kovár, na klavíri virtuózne zahral vnuk Zuzky Lonskej Daniel Klanger, ale asi najviac sa hostia potešili, že si opäť vypočuli džezové skladby v podaní speváčky, ktorú im naozaj nebolo treba predstavovať. Zuzku Lonskú sprevádzal na klavíri Braňo Hronec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Určite ani speváčka, už roky žijúca vo Švédsku, nečakala, že jej priaznivci a ľudia, ktorí si prišli uctiť pamiatku jej statočnej mamy, sa nezmestia do sály Pálffyho paláca na Zámockej ulici. Milan Lasica sa s Žo Langerovou aj osobne poznal. „V šesťdesiatych rokoch sme spolu kritizovali - vlastne to je slabé slovo - nadávali – na komunistov,“ povedal a na adresu knihy použil „veľké slová“, pretože je to podľa neho „veľmi dobrá literatúra“.

Kniha vyšla pred rokmi vo viacerých jazykoch v renomovaných vydavateľ­s­tvách. O jej slovenské vydanie sa teraz zaslú­žil Albert Marenčin, zo švédskeho vydania ju preložila Ľudmila Ďurovičová, bývalá redaktorka Slovenky, ktorá po roku 1968 žila v emigrácii vo Švédsku, rovnako ako Langerovci.

Spolu s Lasicom krstila knihu Agneša Kalinová, kedysi redaktorka Kultúrneho života a neskôr, po emigrácii v roku 1978, redaktorka Slobodnej Európy. Mimochodom, manželka toho Jána Kalinu, ktorý vydal kultovú knihu Tisíc a jeden vtip, v časoch normalizácie načierno kolujúcu medzi ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Kalinová sa tiež s autorkou knihy osobne poznala. „Písala ju pôvodne po anglicky a časť rukopisu si niesla odtiaľto, už keď utekala s malým kufríkom a s dvadsaťročnou dcérou cez Anglicko do Švédska,“ spomína. „V Anglicku sa poznala s vplyvnou rodinou Hendersonovcov, ktorí ju povzbudzovali, aby rukopis dokončila a pomohli jej zoznámiť sa s ľuďmi z vydavateľstva. V Anglicku knižka vyšla pod názvom Žila som s dobrým komunistom.“

Zaujímavý príbeh sa spája s francúzskym vydaním. Do francúzštiny knihu preložila kedysi slávna francúzska herečka Simone Signoretová, ktorú sme až po revolúcii mohli vidieť v známom francúzsko-talianskom filme Priznanie. Vznikol v roku 1970 podľa knihy Artura Londona. Komunistu s osudom podobným osudu Oskara Langera tu zahral Signoretovej manžel, herec a šansoniér Yves Montand. „Bola to veľká dáma francúzskeho filmu. Jej vtedajšie postavenie vo Fran­cúz­sku by som prirovnala k dnešnému postaveniu Catherine Deneuve,“ vraví Kalinová.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou je, že Signoretová, pôvodne učiteľka angličtiny, chcela prekladom anglickej verzie rukopisu splatiť Žo Langerovej „dlh“. Boli totiž príbuzné a ľavicovo orientovaná Signoretová neprejavila predtým pre Langerovej ťažký údel dosť empatie. Až neskôr jej došlo, že Oskar bol odsúdený na vyše dvadsať rokov väzenia neprávom, vo vykonštruovanom procese. „Videla som francúzske vydanie knihy. Vyšlo s páskou, na ktorej stálo: Bratislavská sesternica rozpráva. V úspešnej autobiografii Simone Signoretovej vystupuje totiž Žo Langerová ako bratislavská sesternica.“

Azda už len jeden detail, ktorý hovorí za všetko. Keď Oskar Langer pobozkal pri návšteve vo väzení malíček svojej dcéry Táne, dostal týždeň samotky v tmavej cele a zákaz korešpondencie na mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu