V centre plnom rozpadnutých koloniálnych domov sa cez víkend čulo obchodovalo, ľudia posedávali po uliciach, nakupovali, a ticho pozorovali všadeprítomných vojakov.
Na hlavnej triede Sule Paya stále stoja autá s vodnými delami, je tam mnoho zátarasov, desiatky vojakov.
Zbrane držia výstražne namierené smerom do ľudí, okolo pásu majú bambusové obušky a na krku červené šatky pripomínajúce tú pioniersku.
Všade cítiť napätie a nedôveru, miestni však nepôsobia ustráchane a počuť aj kritické hlasy - od taxikárov, predavačov až po šmelinárov, ktorí na každom kroku ponúkajú zameniť peniaze.
Čoraz viac vojakov
„Vojaci majú ľuďom pomáhať, nie do nich strieľať,“ hovorí jeden z nich a ukazuje na roh, kde v polovici minulého týždňa zastrelili deväť demonštrantov a jedného japonského fotografa agentúry AFP.
„V sobotu a dnes je to pokojnejšie, žiadne demonštrácie neboli,“ pokračuje s tým, že počas vrcholu protestov bolo v uliciach až milión ľudí.
Polícia potom použila slzný plyn, vodné delá a demonštrantov rozohnala. Agentúrne odhady však hovoria, že na najmohutnejšom proteste sa zúčastnilo okolo 100tisíc ľudí.
Nepriedušne uzavretý je aj najväčší budhistický chrám Švedagon, ktorý strážia policajti a nepúšťajú ľudí za zátarasy. Okolo sa neústavne presúvajú nákladné autá, plné vojakov.
Pred vchodom na chvíľku zastane autobus s vietnamskými turistami, vojak ich odháňa, ale stihli sa ešte odfotiť s mníchom v šafranovom rúchu.
„Mnísi nemajú žiaden vonkajší majetok, sú ochotní obetovať život pre slobodu,“ hovorí taxikár Ten.
Hrdinovia revolúcie
Mnísi sú v Barme podľa neho veľmi rešpektovaní nielen pre duchovný život, ale pre politické postoje, ktoré dávajú vždy najavo. Či už počas odporu proti britskej kolonizácii, či posledných 20 rokov, čo krajinu ovláda tvrdá vojenská junta. Tá vyhlásila vo veľkých mestách výnimočný stav.
Miestny denník v angličtine „Nové svetlo Mjanmarska“ (New Light of Myanmar) na titulnej stránke nedeľného vydania o protestoch informuje iba stručne a neuvádza žiadne obete ani stovky zatknutých mníchov. „Skupina vnútorných a vonkajších deštruktívnych síl ohrozuje stabilitu a pokrok štátu,“ opisuje situáciu a dodáva, že pre vládu je prioritou mier, stabilita a moderný rozvoj národa.
V krajine je vyslanec OSN
V sobotu v novom hlavnom meste Neipyijto rokoval zvláštny vyslanec OSN Ibrahim Gambari s vojenskými generálmi. Tlmočil im pobúrenie medzinárodného spoločenstva nad tvrdým zásahom junty voči demonštrantom. Včera sa stretol aj s vodkyňou opozície a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Su Ťij, ktorú držia v domácom väzení. Nie každý o tom vedel.
Režim sa snaží čo najviac blokovať vývoz informácií o tom, čo sa deje v krajine. Desiatky ľudí nakrúcali zábery na mobily a kamery a videá posielali cez internet do zahraničia.
Režim však informačné vrátka priškripol. Na hoteloch je vypnutý internet, pozatvárané sú internetové kaviarne a na pošte sa každý text cenzuruje.
K počítaču sa nedostanete, za okienkom treba odovzdať text v barmčine alebo angličtine, ktorý za vás úradník pošle na uvedenú mailovú adresu. Domáci však priznávajú, že neskreslené informácie získavajú zo satelitných televízií a exilových rádií.
Autor: Rangún