Ukrajinská politická kríza sa po rozpade veľkej koalície dvoch Viktorov, premiéra Janukovyča a prezidenta Juščenka výsledkom nedeľných volieb určite neskončí. Tak ako pred tromi rokmi politici znovu otvorene hovoria o falšovaní volieb a hrozia súdnymi spormi o ich férovosť.
Kým počas oranžovej revolúcie sa na falšovanie volieb sťažoval prezidentský kandidát Viktor Juščenko, dnes je to premiér, Viktor Janukovyč.
Krok späť
Nadšení z predčasných volieb nie sú ani medzinárodní pozorovatelia OBSE. Už teraz neoficiálne hovoria o pochybeniach.
S falšovanými voľbami sa podľa nedávneho prieskumu zmierila až tretina Ukrajincov.
Od revolúcie, keď bolo takmer tri milióny hlasov sfalšovaných v prospech premiéra Viktora Janukovyča, sú volebné zoznamy stále plné chýb. A to boli vlaňajšie parlamentné voľby na Ukrajine označené OBSE ako jedny z najdemokratickejších v histórii krajiny.
„Trošku to vtedy prikrášlili,“ hovorí ukrajinský politológ Volodymyr Horbač z kyjevského Inštitútu euroatlantickej spolupráce. „Pred rokom bolo napríklad pri lokálnych voľbách množstvo narušení, ktoré medzinárodní pozorovatelia nevideli. Teraz budú aj v parlamentných voľbách, určite však nie v masovom meradle.“ Zodpovednosť za voľby je rozptýlená medzi viacerých od Ústrednej volebnej komisie, prezidentskej kancelárie, gubernátorov či vládneho kabinetu. O falšovaní však hovorí najmä premiérova strana, ktorá to využíva ako súčasť predvolebnej kampane.
Množstvo nezrovnalostí počas volieb a ich spochybnenie podľa ukrajinského politológa môže ešte prehĺbiť krízu v krajine. „Čakanie na oficiálne výsledky sa pravdepodobne pretiahne a všetko rozuzlí až súdne rozhodnutie,“ hovorí Horbač, „a to v situácii, keď Ústavný súd nefunguje, ako by mal.“ Ideálne by bolo, keby sa politické sily po voľbách dohodli na novej ústave a jednoznačných pravidlách hry. „Bez toho sa Ukrajina krízy nezbaví,“ dodáva Horbač a pripomína, že Juščenkov sporný prezidentský dekrét o rozpustení parlamentu takmer vyvolal na jar konflikt medzi ozbrojenými zložkami.
Juščenko premárnil šancu
Za krízu v krajine je podľa neho najviac zodpovedný prezident. „Po oranžovej revolúcii mal Juščenko obrovský mandát, v parlamente si mohol robiť, čo chcel, ľudia mu verili. Namiesto reforiem, však ležal na vavrínoch,“ hovorí Horbač.
Zazlieva mu aj to, že rok po oranžovej revolúcii podpísal memorandum s Viktorom Janukovyčom. „Absolútne tak zlegitimizoval Stranu regiónov, ktorá bola dovtedy úplne zdiskreditovaná.“
V zajtrajších voľbách dostane podľa prieskumov Janukovyč najviac hlasov a Juščenko ešte menej ako naposledy, keď ho predbehla Julia Tymošenková. Tá je na koni a ak sa jej nepodarí dostať do premiérskeho kresla, vyštartuje s prezidentskou kampaňou. Proti Juščenkovi.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Autor: Kyjev