BRATISLAVA. Nový model šampionátu, prvý raz hrá 16 družstiev a z každej skupiny postúpili do ďalšej fázy tri, outsiderom nepomohol. Na posledných miestach v základných skupinách skončili Izrael, Rumunsko, Grécko, Chorvátsko a s majstrovstvami sa už rozlúčili.
Izrael sa medzi elitou ocitol na poslednú chvíľu. Z dodatkovej kvalifikácie, tesne pred ME, postúpil senzačne na účet Slovenska a Poľska. Na šampionáte si ani neškrtol. Prehral s Českom (43:75), Lotyšskom (73:77) a Tureckom (58:70).
Naopak družstvám, s ktorými sme vlani hrali v riadnej kvalifikácii, sa darí. Belgičanky (dva razy sme im podľahli) vyhrali skupinu, Lotyšky (doma sme ich zdolali o bod) podľahli iba českým obhajkyniam titulu (44:70).
Na rozdiel od nedávnych mužských majstrovstiev Európy, ktoré sa hemžili prekvapeniami a tesnými výsledkami, hrajú ženy zatiaľ presne podľa predpokladov.
Favoriti postúpili do osemfinále „s prstom v nose“. Napríklad české obhajkyne titulu so skóre z troch stretnutí 238:145.
Jediný „neistý“ zápas Rusko - Francúzsko, oba favorizované tímy hrali v skupine C, vyhrali ruské majsterky Európy 2003 nad francúzskymi (2001) 63:59.
Toto stretnutie malo aj slovenské podfarbenie. Na oboch lavičkách sedia v role asistentiek trénerov Slovenky. Na ruskej najlepšia slovenská trénerka storočia Natália Hejková, na francúzskej zasa naša basketbalistka storočia Anna Kotočová.
V osemfinálových skupinách hrajú - E: Česko, Belgicko, Lotyšsko, Litva, Nemecko, Turecko. F: Rusko, Španielsko, Francúzsko, Bielorusko, Srbsko, Taliansko.
Autor: pf