BRATISLAVA. V Slovenskom paralympijskom výbore (SPV) zúri boj o moc. Ak ministerstvo vnútra zaregistruje zmeny stanov po mimoriadnom valnom zhromaždení z 22. septembra, budú mať paralympionici dvoch šéfov. Súčasného Jána Riapoša i nového Karola Mihoka, ktorého zvolilo sobotňajšie zhromaždenie v Bratislave.
„Pán Mihok, ktorý sa už vidí na mojom mieste, ma už listom vyzval, aby som opustil priestory výboru,“ priznal Ján Riapoš. Stále sa však cíti platným predsedom paralympionikov a už sa v tejto veci obrátil na okresný súd.
Riapoš: Je to podvod
„Nevidím žiaden dôvod odstúpiť. Som v práve. Už sme ministerstvo upozornili, že ide o podvod. Valné zhromaždenie nebolo zvolané v súlade so stanovami. Zvolávať ho môže len výkonný výbor, kontrolná komisia alebo predseda. A to sa nestalo. Ministerstvo má právo takúto zápisnicu nezapísať. Pevne verím, že ho využije,“ tvrdí Riapoš.
Udalosti posledných dní chápe ako pokus o úmyselné poškodzovanie svojej osoby a diskreditáciu paralympijského výboru.
Riapoš sa na sobotňajšom valnom zhromaždení v Bratislave zúčastnil (spolu s ďalšími) ako riadny člen Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Keď časť delegátov zistila, že prezenčnú listinu podpisujú všetci, vyžiadali si päťminútovú prestávku na poradu. Po štvrťhodinke Mihok oznámil, že sa zasadnutie ruší.
Po jeho rozpustení zostali spolu len šiesti delegáti. Dušan Dědeček ako šéf atletického zväzu, Karol Mihok za lyžiarsky, Juraj Petrovič za cyklistický, Pavol Straka za zväz mentálne postihnutých a Andrej Mičunek ako predseda tanečného športu na vozíku.
Nové stanovy i predseda?
Tí okamžite zvolali nové valné zhromaždenie. Schválili zmenu stanov a za nového predsedu zvolili Karola Mihoka. Človeka, ktorý už paralympijskému výboru šéfoval. V roku 2003 však po nálezoch chýb v hospodárení inšpekciou Správy finančnej kontroly a Najvyššieho kontrolného úradu musel z funkcie odstúpiť.
„Zanechal výbor v dezolátnom stave. Len na pokutách sme vtedy museli zaplatiť päť miliónov korún a v pokladnici chýbal ďalší. Trvalo nám štyri roky, kým sme to dali do poriadku. Teraz, keď je ten chliev relatívne vyčistený, chce sa vrátiť na post predsedu človek, ktorý to celé spôsobil,“ tvrdí Riapoš.
„Je na orgánoch, aby v tejto veci spravodlivo a rýchlo rozhodli,“ vraví advokátka Renáta Fardousová, ktorá zastupuje Riapoša.
Boj zúri, šport trpí
Sklamaná vývojom je aj paralympijská šampiónka v stolnom tenise Alena Kánová. „Sme občianske združenie, ktoré by malo konať fér. Dúfam, že boj o moc nebude trvať dlho. Nám športovcom to neprospieva.“
Podľa predsedu revíznej komisie Jána Bezecného Karol Mihok využil šancu. „V zákone o občianskych združeniach z roku 1990 existuje akási čierna diera, ktorú spomínaní delegáti využili. Právna ochrana takýchto združení je takmer nulová,“ dodal. „Politická vôľa meniť tento zákon sa nenašla už šestnásť rokov,“ pripomenul Riapoš.
Paralympijský výbor podal i trestné oznámenie. Na neznámeho páchateľa, ktorý z budovy odcudzil 14 šanónov s dôležitými dokumentmi. A musel čeliť snahe skupiny ľudí nabúrať ich elektronický systém.
Telesne postihnutý atlét Július Hutka, bronzový paralympijský medailista vo vrhu guľou, zažil šéfovanie Straku, Mihoka i Riapoša. Súčasné dianie vo výbore ho zaráža, no neprekvapuje. „Už aj paralympijský šport sa stal dobrým biznisom.“
¶Mihok: Musel som sa vrátiť
Karol Mihok, nedávno zvolený do vládnej rady pre šport, vidí celú vec inak. „Nechcel som sa už do výboru vracať, ale súčasné pomery ma donútili. Kým si pán Riapoš myslí, že výbor buduje, mne sa skôr zdá, že ho rozkladá. Je tam veľa problémov, ktoré treba riešiť. Ak ministerstvo zmenu stanov zaregistruje, prirodzene sa budem považovať za nového šéfa paralympionikov.“
Na otázku prečo hneď po zrušení valného zhromaždenia zvolal ďalšie, tvrdí, že nič zrušené nebolo. „To prvé sa vôbec nezačalo.“