PARÍŽ. Vo Francúzsku sa diskutuje o zrušení ústavného článku z roku 2005 o povinnom referende o prijatí krajín do Európskej únie.
Niektorí odporcovia vstupu Turecka v tom vidia pootvorenie dverí tejto krajine. Ozvali sa i výčitky, že nový prezident Nicolas Sarkozy povoľuje vo svojom odpore proti prijatiu Turecka.
Článok mal upokojiť
Proti vstupu tejto krajiny do EÚ je podľa prieskumu väčšina Francúzov. Článok prijali na podnet vtedajšieho prezidenta Jacquesa Chiraca.
Ten si v čase, keď sa schyľovalo k začatiu rokovaní EÚ s Tureckom, chcel zaistiť, že táto problematika neovplyvní negatívne hlasovanie o európskej ústave v referende v máji 2005.
Článok mal Francúzov upokojiť, pretože im dával v každom prípade posledné slovo. Ústavu i tak z mnohých dôvodov zamietli.
Možnosť zrušenia článku nadhodil ako prvý štátny tajomník pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet. Potom sa k nemu pridal minister zahraničia Bernard Kouchner. Ten povedal, že túto reformu ústavy si želá i Sarkozy.
Stúpenci zrušenia článku argumentujú tým, že táto norma sa môže obrátiť i proti krajinám, ktoré by tiež chceli vstúpiť do EÚ, a v ktorých niektoré námietky vznášané proti Turecku odpadajú. Ide napríklad o Macedónsko alebo Srbsko. Únia ich prijatie v dlhšej perspektíve nevylučuje.
Zrušenie článku by vrátilo situáciu spred dvoch rokov, keď bolo na prezidentovi, či sa bude o prijatie každého ďalšieho člena únie hlasovať v parlamente, alebo v referende.
Sarkozy opakovane vyhlasuje, že je proti prijatiu Turecka. V nedávnom prejave však povedal, že Francúzsko nebude proti začatiu ďalšej fázy vstupného rokovania medzi EÚ a Tureckom.
A to pokiaľ to bude kompatibilné „s dvoma možnými víziami budúcnosti ich vzťahov - buď prijatím, alebo pridružením“. Dodal, že on sám je pre druhú možnosť.
Nacionalistický Národný front, ktorý je proti prijatiu Turecka, už Sarkozyho obvinil, že Francúzom vo volebnej kampani klamal. Zároveň zverejnili „národnú petíciu“ vstupu Turecka do únie.