Čína je jedným z mála priateľov, ktorých mjanmarská vojenská junta má. Včera po prvýkrát ráznejšie vyzvala režim na zdržanlivosť, čím sa pripojila k západným krajinám. Neodsúdila však zásahy proti demonštrantom, pri ktorých zomreli minimálne traja ľudia.
„Dúfame, že všetky strany budú môcť zachovať zdržanlivosť a vhodne riešiť tamojšiu situáciu, aby zabránili jej vystupňovaniu,“ vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ju Ťiangová.
Pragmatizmus Pekingu
Podľa diplomatov a analytikov Peking ticho tlačí na generálov, aby sa vyvarovali krviprelievania. Čínskou prioritou je stabilita v regióne pred októbrovým zjazdom komunistickej strany a nechce si ani kaziť imidž pred letnou olympiádou.
Tlak však obmedzuje len do tej miery, aby neohrozila vlastné strategické záujmy. Čína totiž s Mjanmarskom čulo obchoduje a dováža strategickú ropu a zemný plyn.
Táto dvojtvárnosť sa prejavila počas stredajšej mimoriadnej schôdze Bezpečnostnej rady OSN. Rozdelená 15-členná rada sa nedokázala dohodnúť na oficiálnom odsúdení postupu mjanmarskej vlády.
Európske štáty a Amerika žiadali sprísnenie sankcií proti Rangúnu, narazili však na čínsky odpor. „Domnievame sa, že sankcie nie sú prospešné,“ vyhlásil čínsky veľvyslanec pri OSN Wang Kuang-ja.
Pred tlakom na Barmu varovalo aj Rusko. Podľa Moskvy ide o jej vnútorné záležitosti a protesty neohrozujú regionálnu ani medzinárodnú bezpečnosť.
Iba niekoľko hodín po skončení zasadnutia rady pokračovali v Barme násilnosti. Do ulíc Rangúnu sa vrátilo asi desaťtisíc demonštrantov. Podľa televízie CNN vojaci desať ľudí zastretli vrátane japonského kameramana.
Podľa svedkov vojaci vtrhli aj do niekoľkých kláštorov, odvliekli stovky mníchov a zadržali aj desiatky opozičných aktivistov.
Posledný vývoj
Polícia zadržala počas razií po celej krajine vyše päťsto mníchov.
Približne 10tisíc mníchov a študentov vo štvrtok opäť vyšlo do centra Rangúnu.
Dav spieval hymnu a kričal slogany o národnom hrdinovi – generálovi Aun Sanovi, ktorý bol otcom súčasnej líderky opozície Su Ťij.
Po vyhrážkach polície o použití „extrémnych opatrení“ sa neskôr pokojne rozišli.
Svedkovia hlásili streľbu v blízkosti hlavnej železničnej stanice v Rangúne.
Ázijský diplomat pre AP uviedol, že Su Ťij stále zostáva v domácom väzení a nepresunuli ju do ostro stráženej väznice.
Na severovýchode krajiny polícia prehľadala niekoľko kláštorov, použila slzotvorný plyn a do vzduchu strieľala varovné výstrely.
Autor: hud