BRATISLAVA. K volaniu mnohých podnikateľov, aby vláda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily riešila väčším otvorením slovenského pracovného trhu, sa pridala aj Svetová banka.
Slovensko by podľa jej najnovšej správy malo riešiť tento problém nielen reformou školstva či systémov sociálneho zabezpečenia, ale pracovníkov, ktorých je nedostatok, by malo dovážať zo zahraničia.
„Kým Česko doviezlo tri percentá svojej pracovnej sily zo zahraničia, Slovensko sa k tejto otázke na politickej úrovni správa skôr odmietavo,“ povedal ekonóm Svetovej banky na Slovensku Anton Marcinčin. V prípade Slovenska ide podľa neho najmä o riešenie otázky dovozu ukrajinských robotníkov. Keďže ide o nečlenskú krajinu Európskej únie, kvóty sú nízke.
Ministerstvo práce nereagovalo
Rezort práce na otázku, či bude presadzovať zvýšenie kvót na dovoz pracovníkov zo zahraničia, nám napriek prísľubu včera neodpovedalo.
Oslovili sme aj ambasádu Ukrajiny na Slovensku, ktorá sa do našej uzávierky tiež nevyjadrila k otázke zamestnávania Ukrajincov na Slovensku.
Kvóty na dovoz ukrajinských pracovníkov na Slovensku sú podstatne prísnejšie ako v Česku. Kým na našom trhu legislatíva povoľuje zamestnávať asi 2800 pracovníkov z Ukrajiny, v Česku ich pracuje viac ako 40 tisíc.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Tomáš Malatinský povedal, že pre tunajší pracovný trh je dovoz pracovnej sily zo zahraničia novou témou, lebo doteraz sme pracovné sily v podstate len vyvážali. „Na všetkých úrovniach nie sme na to pripravení,“ povedal. Začať podľa neho treba tým, že sa povie, pre aké profesie chceme trh otvoriť.
Pracovníkov zo zahraničia dováža napríklad spoločnosť Samsung v Trnave. Lenže nejde o ľudí z nečlenského štátu EÚ. Administratívne opatrenia nie sú preto podľa jej prevádzkového riaditeľa Antona Ondreja problémom. Samsung dnes zamestnáva 50 pracovníkov z Bulharska a 200 ľudí z Rumunska.
„Ide o pomerne jednoduchú procedúru prihlasovania občana na pracovný pobyt,“ povedal Ondrej.
Dlhodobá nezamestnanosť je najmä o Rómoch
Najväčším problémom nášho trhu práce je aj podľa Svetovej banky dlhodobá nezamestnanosť. Tá v posledných mesiacoch klesá, čo podľa Marcinčina prekvapujúco znamená, že firmy začínajú siahať aj po ľuďoch, ktorí rok alebo dva roky nepracovali. Najväčšiu skupinu spomedzi dlhodobo nezamestnaných tvorí podľa neho rómska komunita. Práve zapájanie Rómov do pracovného procesu je podľa Marcinčina zo Svetovej banky jednou z najväčších výziev Slovenska do budúcnosti.