"Školské krúžky sú na dedine jedinou príležitosťou na nejaké aktivity detí," hovorí riaditeľka Základnej školy Lomná v okrese Námestovo Marcela Dubová. Do málotriedky chodí 62 žiakov ročníkov jeden až štyri. "Kým neboli poukazy, museli deti za vstup do telocvične alebo na počítače platiť, teraz to odpadlo. Aj preto poukazy škole odovzdali všetci žiaci," hovorí riaditeľka. Málotriedke tento rok odovzdalo preukazy aj 30 detí, ktoré chodia do vyšších tried do okolitých obcí. Prilákali ich športové možnosti.
Živo až do večera
Ožila aj Základná škola Popradno, do ktorej chodí 205 žiakov. Vďaka dvestoštyri vráteným vzdelávacím poukazom bude škola aj tento školský rok žiť každý deň až do večera, hovorí jej riaditeľ Ivan Šipek. Ba aj v sobotu, lebo niektoré záujmové aktivity cez týždeň ani nestíhajú. Krúžky mali síce vždy, ale nikdy nie 19 ako teraz. Najväčší záujem je o počítače.
"Vzdelávacie poukazy vyrovnávajú šance mestských a dedinských detí," hovorí Alena Zámečníková, zástupkyňa riaditeľky Základnej školy v Bošáci. V tejto malej škole s 99 žiakmi si napríklad deti môžu vybrať aj tri jazykové krúžky s výučbou angličtiny, nemčiny alebo ruštiny. Ak by mali chodiť do mesta, vzdialeného 30 kilometrov, bolo by to pre rodičov nielen drahé, ale aj komplikované s dopravou.
Predtým nebolo ani na lopty
"Finančne si škola poukazmi naozaj pomohla, veď predtým sme nemali ani na nové lopty či iný športový materiál," konštatuje riaditeľ Stredného odborného učilišťa obchodného v Kalnej nad Hronom Rudolf Mlynár. Učilište má tento rok 237 žiakov, 90 percent z nich poukaz odovzdalo škole. Prevažne 70 percent žiakov dochádza a podľa skúseností riaditeľa majú dievčatá záujem o sedem krúžkov v prvých mesiacoch. Potom sa vraj scvrkne. Najväčší záujem je o počítače.
Krúžky vedú rodičia aj bývalí žiaci
O tom, aké krúžky budú v škole fungovať rozhodujeme už v auguste. Tento rok to je už ľahšie, začiatky vzdelávacích poukazov boli ale ťažké, hovorí riaditeľka bratislavskej Základnej školy s materskou školou na Sibírskej ulici Milena Partelová. Na rodičovských schôdzkach dostávajú rodičia zoznam krúžkov pre žiakov oboch stupňov, s tým, kto z učiteľov, rodičov alebo externistov ich bude viesť. Tento rok máme 203 detí, na prvom stupni takmer každé dieťa si nájde nejaký krúžok. Napríklad prváci sa u nás povinne učia anglický jazyk, a tí, čo chodia do školského klubu môžu využiť špeciálne krúžky na anglický jazyk. Prvý rok sa v sobotu bude konať krúžok varenia a turistický.
Veľa krúžkov vedú rodičia, krúžok žonglovania dokonca bývalý žiak.
Čo treba vedieť o vzdelávacích preukazoch
Na otázky rodičov odpovedá JÁN MATULA, vedúci oddelenia koncepcií financovania regionálneho školstva ministerstva školstva.
Môže žiak použiť poukaz vo viacerých inštitúciách?
"Súčasná legislatíva neumožňuje delenie vzdelávacieho poukazu medzi dvoch alebo viacerých poskytovateľov záujmového vzdelávania."
Niektoré školy síce poukazy rodičom detí na prvom stupni rozdali, ale bez toho, aby im dali možnosti výberu krúžkov. Vraj stačí, keď len podpíšu poukaz. Je to možné?
"Nie. Žiak základnej a strednej školy odovzdá vzdelávací poukaz poskytovateľovi záujmového vzdelávania len na základe ponuky a svojho slobodného rozhodnutia."
Môže žiak na jeden poukaz navštevovať v škole aj dva krúžky? Musí za ten druhý doplácať?
"Záujmové vzdelávanie v základnej alebo strednej škole je pre neho bezplatné a neplatí žiadne ďalšie poplatky. V škole môže bezplatne navštevovať aj viac záujmových útvarov, ktoré sa neviažu na jeho vzdelávací poukaz."
Majú nárok na poukazy aj deti v materských školách?
"Deťom v materských školách sa vzdelávacie poukazy neposkytujú."
Kontroluje sa dochádzka prihlásených ?
"Záujmové vzdelávanie je evidované. Dochádzku žiakov na záujmové vzdelávanie môžu okrem riaditeľa-poskytovateľa a jeho zriaďovateľa kontrolovať aj krajské školské úrady a ministerstvo školstva.
Ak prihlásený počas školského roka ochorie, vzťahuje sa ospravedlnenie jeho neúčasti na vyučovaní aj na záujmové činnosti?
"Záujmové vzdelávanie sa považuje za poskytnuté aj v prípade ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka na záujmovom vzdelávaní sa považuje najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť na súťažiach."
Musí každý absolvovať 60 hodín?
"Áno, taký je predpis. Ak žiak neabsolvuje 60 hodín záujmového vzdelávania, je jeho poskytovateľ povinný túto skutočnosť uviesť pri zúčtovaní finančných prostriedkov, ktoré mu boli poskytnuté."
Prečo vzdelávacie poukazy neprijímajú aj ZUŠ?
"Dôvodom je skutočnosť, že základné umelecké školy neprejavili v roku 2003 záujem o takúto formu vzdelávania. Iniciovali, aby neboli zahrnuté medzi školy a školské zariadenia, v ktorých sa takéto záujmové vzdelávanie bude poskytovať."
Je poukaz prenosný?
"Ak odchádzajúci zo školy už nebudú pokračovať v záujmovom vzdelávaní u pôvodného poskytovateľa, ten je povinný im vzdelávací poukaz bezodkladne vydať, aby ho mohli následne odovzdať novému poskytovateľovi a pokračovať v záujmovom vzdelávaní v predpísanom rozsahu hodín v príslušnom školskom roku u nového poskytovateľa."
Má naň nárok aj študent strednej školy v externej forme štúdia?
"Áno, patrí každému žiakovi školy, bez ohľadu na formu štúdia.