Do krúžku sa treba prihlásiť najneskôr dnes. Poukazy ostávajú najmä v školách, ich úspechom trpia niektoré centrá voľného času.
Už štvrtý rok dostávajú základné a stredné školy osobitný príspevok štátu na mimoškolské aktivity svojich žiakov. Na každého pripadá 80 korún na mesiac, čo je 800 korún na školský rok. Poukaz, ktorý ho oprávňuje na využitie peňazí, musí dostať každý žiak základnej alebo strednej školy. Cieľom vzdelávacích poukazov je podporiť mimoškolské aktivity v školách a poskytnúť všetkým žiakom bez rozdielu rovnakú šancu zúčastňovať sa na nich. O použití štátnych peňazí rozhodujú deti a rodičia. Tento rok ministerstvo školstva vyčlenilo na poukazy viac ako pol miliardy korún - s podobnou sumou počíta aj na rok 2008.
Poukazy majú aj oponentov
Vzdelávacie poukazy sa medzi školákmi ujali. "Svedčí o tom aj štatistika, podľa ktorej 75 percent školskej populácie odovzdá vzdelávací poukaz a jeho prostredníctvom sa zapája do záujmovej činnosti," povedal Ján Matula z ministerstva školstva.
Za efektívnu a transparentnú formu financovania záujmového vzdelávania označili poukazy aj účastníci prieskumov Ekonomického ústavu SAV a Ekonomickej univerzity. Tie vykonali dva na seba nadväzujúce prieskumy zamerané na kvalitu a účinnosť decentralizácie regionálneho školstva a v minulom roku pripravili dotazníkový prieskum zameraný na súčasné problémy tohto školstva.
Oponenti však navrhujú presunúť jeho objem peňazí určených na vzdelávací preukaz do normatívu na žiaka alebo rozdeliť záujmové vzdelávanie podľa náročnosti jeho zabezpečenia.
Pomáhajú aj učiteľom
Vzdelávacie poukazy vyriešili aj odmeňovanie učiteľov, ktorí v školách vedú krúžky. Kým predtým riaditeľ väčšinou nemal šancu odmeniť ich za záujmovú činnosť, teraz môže. Ministerstvo školstva odmeňovanie nerieši. Spôsob, akým sa bude vyplácať učiteľom práca za krúžkovú činnosť, je plne v kompetencii riaditeľa alebo zriaďovateľa. Učiteľa môžu vyplácať na základe dohody o vykonaní práce, ale tiež sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že si bude môcť vybrať napríklad náhradné voľno alebo dostane osobný príplatok.
Krúžky si konkurujú
Vzdelávacie poukazy od začiatku až doteraz spôsobujú zmeny v oblasti organizovania voľnočasových aktivít pre školákov. Školy a centrá voľného času podľa skúseností bojujú o ľudí, lebo školy majú vďaka poukazom viac peňazí a môžu vedúcich krúžkov zaplatiť.
Centrá voľného času netaja, že im klesla klientela. Riaditeľ Centra voľného času v Považskej Bystrici Miroslav Kortman to potvrdzuje. "Tento rok sa to už tak utriaslo, oproti vlaňajšku sme prijali o 30 percent poukazov viac. Oproti školám sme však stále v nevýhode. Dnes nejeden rodič musí rozmýšľať ekonomicky, k nám veľa detí musí cestovať autobus, čo sú výdavky navyše, takže aj to je dôvod, prečo počet detí v centrách voľného času klesá." Riaditeľ Kortman priznáva, že krúžková konkurencia škôl spôsobila, že sa centrá museli zaktivizovať a nespoliehať sa, že deti prídu.
Kým v školách pokryje krúžkovú činnosť vzdelávací poukaz, v centrách sú aj poplatky. Považskobystrické centrum tento rok určilo za krúžok 60 korún na mesiac, platí sa polročne. V ponuke je 40 krúžkov, ale ako hovorí riaditeľ, fungovať ich bude okolo tridsať. Až tretina krúžkov je orientovaná na moderný tanec, o ktorý je najväčší záujem, a veľký záujem je aj o mažoretky. "My sa nebránime konkurencii, ale musí byť zdravá," hovorí riaditeľ. Ťažké srdce má na tie školy, ktoré krúžkovú činnosť vraj vykonávajú len formálne alebo po pár mesiacoch už nevydržia s dychom.
Môžu byť krúžky formálne?
Oponenti vzdelávacích poukazov tvrdia, že niekde krúžky vznikajú len formálne, aby škola neprišla o peniaze. Krúžky vraj vedie kdekto, napríklad športový dôchodkyňa, ktorej riaditeľ umožní privyrobiť si. Riaditeľka bratislavskej Základnej školy na Sibírskej ulici Milena Partelová hovorí, že aby sa vyhla tomuto podozreniu, ponúka deťom a rodičom hneď na začiatku aj menný zoznam tých, čo ich budú viesť. Riaditeľka však zdôrazňuje, že krúžky nie sú vrcholová forma športu, ide o to, aby sa v nich deti vyhrali, zabavili. Horšie by bolo, keby bol v škole krúžok len fiktívny.
Deti z bratislavskej Základnej školy na Sibírskej ulici sa mohli tento rok prihlásiť do 21 krúžkov. FOTO SME - MILAN DAVID |