Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Greta Zuzana Belková: Nezlúčiteľní

Sei a Six sa rozdelili už v momente, keď začali zdieľať bezpečné prítmie a teplo jednej maternice. Obaja cítili, že tie vlhké a prívetivé steny ktoré ich obopínajú sú spoločné a nie osobné vlastníctvo a to ich rozdelilo.

Sei a Six sa rozdelili už v momente, keď začali zdieľať bezpečné prítmie a teplo jednej maternice. Obaja cítili, že tie vlhké a prívetivé steny ktoré ich obopínajú sú spoločné a nie osobné vlastníctvo a to ich rozdelilo.

Six ktorý sa od prirodzenosti považoval za prvoradého si našiel výhodnejšie a pohodlnejšie miesto, takže Sei, ktorý bol pod ním, stále viac cítil jeho narastajúce telo na svojom. Reakcia bola vlastná jeho povahe. Ešte viac sa schúlil a miniatúrny palec namieril na vlastnú tvár. Akoby tým jemným dotykom a pomyslenou hranicou vlastného tela uzavrel malé, veľmi súkromné teritórium. Čakal.

Six zatiaľ odhalil všetky dostupné zdroje a snažil sa stiahnuť čo najviac pre seba, takže Sei prichádzal na rad až potom, čo Six únavou z presýtenosti odpadol do tlmeného ticha tmavého, pulzujúceho vesmíru. Našťastie bolo jeho danosťou, že neťahal koľko mohol tak ako Six, ale iba toľko, koľko sa mu chcelo, dokonca menej, trochu, jemne a opatrne. V dôsledku toho sa nevyvinul na dieťa s veľkou hlavou a silnými orgánmi, plný zásob energie ako jeho dvojča, ale rástol iným smerom.

Six si po orgiách v priamej súvislosti s doplnením živín nenašiel priestor na nič iné ako spánok, ale Sei, ktorý sa po jemnom nadopovaní vitamínmi a stavebnými látkami nudil, začal vnímať nové podnety. Jeho zmyslové orgány sa vyvíjali obrovskou rýchlosťou. Samozrejme, že reč nie je o zraku, alebo čuchu. Sei začal pociťovať čosi ako šiesty a dokonca siedmy zmysel. Tak napríklad vedel, presnejšie cítil, že sa blíži niečo veľké, alebo ničo silné, alebo niečo emocionálne vypäté a vtedy aktivizoval svoje subtílne telíčko do pohybu. Majiteľka maternice ktorej boli Six a Sei obyvateľmi sa volala Ela.

.

Ela otehotnela v šestnástich. Svoje tehotenstvo brala ako istú výsadu. Pretože vďaka solventným rodičom nepociťovala nijaký materiálny útlak, spokojne sa vyhrievala na výslní všeobecnej pozornosti, ktoré jej venovalo okolie. S radosťou oznamovala svoj status aj podrobnosti. Budú to dvojičky, chlapci. Úžasné. Menej nadšený bol otec, ktorý okrem očakávaného potomstva disponoval už dvoma kusmi detí, krásnym párikom, chlapček plus dievčatko od krásnej, elegantnej manželky, ktorá ho v momente pravdy efektne zbalila, vyhodila a znechutila deťom do takej miery, že pri spomienke na jeho tvár dostávali hysterické záchvaty s nábehom na trvalú neurózu.

Ela ktorá nemala záujem zdieľať svoj život s postarším fitnes trénerom mu bez okolkov oznámila svoju predstavu. Jedno dieťa si nechá ona, jedno on a viac sa neuvidia. Je nemysliteľné, aby si vo svojom veku zavesila na krk dve deti a jedného muža so šedivejúcou hruďou a komplexom záväzkov. Tréner teda nasadol na lietadlo a odišiel hľadať nový kúsok zeme, na ktorom by našiel svoj zmysel. Cez pracovnú agentúru objavil miesto kondičného trénera v penzióne pre aktívnych seniorov v Londýne.

.

Dátum pôrodu sa pozvoľna blížil a Ela začala pociťovať zvláštne stavy, ktoré nadobro zmenili jej ľahko čitateľnú psychiku.

V prvom rade začala premýšľať. Niežeby dovtedy nepremýšľala, práve naopak, vyvíjala v istom zmysle celé stratégie, ale teraz premýšľala čímsi iným. Sama si domyslela, že to iné, je hlboko v nej, že je to duša, inštinkt, alebo niečo, čo si takto navonok, za bieleho dňa, pri plnom vedomí nedokáže zadefinovať. V každom prípade, nadobudla nové danosti. Prvý krát ju to prirodzene zastihlo nepripravenú, v najneočakávanejšej chvíli. Cestovala autobusom a premýšľala nad svojim narastajúcim bruchom a nad tým, do akej polohy by mala nasmerovať svoj tehotenský štýl. Práve prišla na myšlienku, že si zaobstará niečo v štýle gotického punku s odhaleným bruchom, dlhými čiernymi sukňami a červeným lakom na nechty, pričom by jej čierno – červené tetovanie okolo pupku celok vynikajúco dotvorilo, mohla by si zafarbiť na čierno aj vlasy,... a v tom momente sa čosi stalo. Do autobusu pristúpil muž v strednom veku a postavil sa nad ňu. Ela vstala a zazvonila na vodiča. Pretože to bolo mimo zastávky, zazvonila ešte intenzívnejšie. Ukazovákom tak tlačila na zvonček, až jej celý článok prsta sfialovel. Vodič zastavil a ona vystúpila. Muž si sadol na jej miesto a okamžite dostal epileptický záchvat.

Ela to nevidela. Stála na okraji cesty, ďaleko od miesta kam mala pôvodne namierené, masírovala si znecitlivený prst a vedela, že to čo urobila, bolo akýmsi signálom. Od toho momentu chápala, že určité tlaky na jej psychiku predznamenajú, že ktosi sa o chvíľu naštve, alebo že jej rodičia na dovolenke v Egypte tajne jeden druhého podvádzajú, alebo, že určitý druh programov televízii má prepnúť na iný kanál. Táto ultracitlivosť stúpala ruka v ruke s jej dovtedy pomerne zakrpatenou emocionálnou inteligenciou, takže sa teraz dokázala vcítiť hlboko do pocitov iných ľudí a jej empatia sa stala povestnou.

Jej priateľky začali k nej chodiť najprv iba po útechu, ale postupne vysvitlo, že Ela dokáže veštiť, predpovedať budúcnosť, predvídať a odvracať katastrofy vo svojom, aj v iných životoch. Táto danosť, spolu so všetkým, čo s tým súviselo zmizla pár sekúnd po tom, čo Six a Sei, cisárskym rezom opustili jej unavenú maternicu.

.

Six vrešťal na plné hrdlo len čo zistil, že prišiel o svoj slizký komfort. Sei začal plakať až po chvíli, aj to veľmi neasertívne a opatrne. Bola mu zima, tak preto. Bol o poznanie menší ako Six, ktorý sa dravo pricucol o bradavku malého bieleho prsníka. Sei chvíľu váhal, akoby uvažoval či sa má o túto panensky pôsobiacu ružovú záležitosť naozaj zachytiť, alebo to radšej vzdať a čakať, čo sa stane, keď na to pôjde asketicky. Cítil, že žena ktorá sa po prebudení z narkózy najprv postarala o svoje akné a až potom o nich, nemá radosť z toho, ako si jej druhé dieťa udržuje odstup. S nadšením pusinkovala hlavu jeho veľkého, chlpatého brata ktorý jej donekonečna cmúľal bradavku a jemu v rozpakoch venovala len zopár skoro materinských pohľadov. Bolo jasné, že ľad medzi nimi sa tak ľahko neroztopí. Pretože Sei od prirodzenosti nerád robil kompromisy sám so sebou, rozhodol sa, že nebude o jej lásku bojovať keď mu ju neposkytne sama od seba, ešte viac sa schúlil a úplne odmietol jej prsníky. Navždy. Takže keď si prišiel biologický otec vyzdvihnúť svoj prídel, musel si ho zobrať do opatery, pretože je logické, že dieťa na umelej výžive nemusí byť s matkou, zatiaľ čo Six, ktorý hučal ako siréna, zakaždým, čo ho odtrhli od Eliných pŕs, bol s ňou nerozlučne spätý pudom sebazáchovy a neskôr putom oidipovského komplexu.

.

Vo svojich sedemnástich si Six už ani nespomenul, že mal voľakedy brata s ktorým obýval priestor medzi stenami maternice plnej nervových zakončení, cievok a niekoľkých malých, neškodných krvných zrazenín. Venoval sa svojej budúcej kariére. Nech to znie akokoľvek, ale už teraz žil životom právnika, ktorým sa mal v budúcnosti stať. Jeho matka Ela po jeho narodení trpela depresiami zo straty istých nadprirodzených daností sem tam trochu fetovala, ale inak sa o neho príkladne starala. Stratila spústu priateliek, ktorým pomáhala tipovať a ktoré kvôli jej strateným schopnostiam predvídať výherné čísla, prišli o hromadu peňazí. Z nevyjasnených dôvodov sa začala aktivizovať v spolku žien so sklonmi k feministickým exhibíciám a mužov si vodila do ich trendového domčeka, postaveného za peniaze rodičov len kvôli sexuálnemu potešeniu, ktorému sa medzi dvadsiatym druhým a tridsiatym rokom intenzívne venovala. Potom náhle prišla na to, že by si mala doplniť vzdelanie, ktoré kvôli tehotenstvu a drogám zanedbala a tak si urobila kurz nechtového dizajnu. Keďže to podľa kritérií jej priateliek zo spolku ešte vždy nestačilo pre inteligentnú, samostatnú a úspešnú prezentáciu ženského individualizmu, zavrhla spolok a ženy, ponechala si niekoľkých príležitostných milencov, ktorí prichádzali a odchádzali a vrhla sa na výchovu syna a organizovanie života do usporiadanej formy, ešte vždy za peniaze rodičov.

Tak sa stalo, že dozerala na to, aby jej syn Six, pekný a schopný, údajne po starom otcovi, študoval tri svetové jazyky, gymnázium a politiku pre juniorov. Okrem toho sa snažila vyzerať čo najlepšie a všetky priateľky od syna svojou prehnanou kritikou odpudila, pretože nezniesla, aby bol Six orientovaný na inú ženu viac, ako na ňu. V tom období objavil Six pri obhliadke zásuvky s jej rafinovaným spodným prádlom dokumenty o existencii svojho brata z toho istého vajíčka a nejasne si spomenul, ako mu raz dávno, pradávno výrazne odľahlo, keď o čosi strašne skutočné a konkrétne prišiel. Z právnického hľadiska ho zaujímalo, či sa bude môcť brániť, keby si Sei chcel zrazu robiť nároky na jeho matku a rozhodol sa, že sa s ním stretne a zistí, či by ho náhodou nechcel mať aj rád, lebo v tomto si nebol celkom istý. Chlapským spôsobom jemu vlastným, veď bol jediný chlap v dome, predstúpil pred matku a drsne ju zotrel za to, že pred ním jeho dvojča tajila. Donútil ju, aby mu vydala všetky informácie a odišiel ho pohľadať.

.

Sei, ktorý od svojho narodenia do pätnástich rokov vyrástol len meter tridsať a potom nič, nevyhľadával spoločnosť svojich vysokých rovesníkov. Žil so svojim otcom, ktorý vo Swiss Cottage v Londýne viedol fitnes centrum. Venoval sa počítačovej grafike a programovaniu. Mal viac peňazí ako jeho otec pretože navrhol niekoľko veľmi úspešných počítačových hier a za peniaze ktoré zarobil si prenajal malé štúdio, do ktorého sa presťahoval. Chvíľu pred tým, medzi pätnástym a sedemnástym rokom náhle vyrástol o celých päťdesiat centimetrov, končatiny sa mu elegantne predĺžili a jeho tvár dostala ušľachtilé črty. Neznášal silácke mužské prejavy a vôbec mužskú psychiku a stále viac mu chýbala blízka prítomnosť ženy, ešte viac matky, ktorú si nahrádzal tým, že sa rozdvojoval na dve bytosti. Jedna hrala matku a druhá bol on, jej milovaný Sei, ktorý sa s ňou rozprával a ktorého ona zbožňovala. Veľmi sa mu páčila a bol rád, že sa tak na ňu podobal. Starostlivo sa jej venoval. Svojej druhej polovičke, ktorá bola zároveň ním, aj jeho matkou kupoval špičkovú skrášľovaciu kozmetiku ladenú do modra, pretože to bola jeho naj farba, jemne modrá (tiež dedičstvo po matke) a ešte viac jej predlžoval nádherné ženské mihalnice. Nebolo v jeho záujme hovoriť ľuďom, že ten štíhly chlapec, s namaľovanými očami a excentrickým účesom je aj on, aj jedna žena, ktorá ich vôbec nemusí zaujímať. Nehovoril teda nič. Pretože pomimo matematických odborov chodil aj na umeleckú školu, jeho zjav nikomu nepripadal vytrhnutý z kontextu, okrem otca, ktorý to zjavne nedokázal rozchodiť a ktorý svoju frustráciu zo zženštilého syna riešil stále vyššími dávkami rôznych práškov, po ktorých sa jeho telo a svaly rozrastali do priestoru, ako dyňa na slnku. Našťastie, Sei bol veľmi jemnocitný a stárnuceho otca miloval aj napriek jeho supermaskulínnemu zjavu. Raz týždenne ho navštevoval a konzultoval s ním jeho investície. Vždy mal dobrý odhad, kam peniaze vložiť a kam nie, čo podniknúť a otec na neho vždy dal, lebo vždy to vyšlo tak, ako Sei povedal a bol teda v konečnom dôsledku rád, že ho má. Na staré kolená sa však odnaučil riskovať a tak synove schopnosti nedokázal stopercentne zúročiť. Sei bol rád. Mohol by mať viac, dokonca veľmi veľa, ale bol od prirodzenosti nastavený tak, že vždy mal iba toľko, koľko potreboval. Len tak mimochodom predpovedal niekoľko politických katastrôf, atentáty, výsledky vo voľbách, víťaza big brother, škandály kráľovského syna a obrovskú, blížiacu sa katastrofu o ktorej nechcel nič bližšie povedať. Iba otca upozornil na to, aby si už nerobil ďalšie veľké plány, ale aby naplno vychutnával život. Sám Sei odložil všetky svoje aktivity a prestal chodiť do školy. Zato nevynechal ani jednu technopárty na ktoré vždy svoju matku obliekol do toho najkrajšieho, vždy iného glamour kostýmu, a trávil noci tancovaním a zoznamovaním sa s inými krásnymi mužmi, ktorý dali na kozmetické trblietky a fosforové očné tiene viac, ako na výsledky Chelsea, alebo Arzenal. Samozrejme vedel, že na Stanstede už pristálo lietadlo z ktorého vystúpil jeho brat Six a bez problému si čistou angličtinou objednal taxík do Camden Town, kde mal jeho otec byt a Sei podkrovné štúdio. Sei vedel, že by sa mal vybrať a počkať brata pred domom, vedel, že Six by sa robil, že ho nehľadá, že je tam len tak, postáva a obzerá sa po starých viktoriánskych domoch, pretože by ho znechutil make up, ktorým si Sei denne starostlivo pokrýval tvár. Vedel to. Ale vedel aj čosi iné.

.

Veľká, obrovská kométa, ktorá sa náhle odklonila z presne vypočítanej dráhy rozčesla planétu ješitných ľudských bytostí na dve polovice, ktoré takmer okamžite zhoreli. Pravá o pár okamihov neskôr ako ľavá, pričom z iného uhla pohľadu bola ľavá tá pravá a naopak. Sei zomrel pripravený a zmierený, patrične upravený s pohľadom na jemnú tvár svojej matky v zrkadle. Six si ani neuvedomil, že sa vôbec niečo stalo, ale ak by to bol tušil, veľmi precízne by sa voči tomu ohradil. Bolo šesť hodín večer, inde o hodinu skôr, inde o štyri hodiny neskôr a inde sa to stalo celých dvadsaťštyri hodín v predstihu.

.

Sei poznal dôležitú odpoveď na dôležitú otázku. Poznal čo je to Čas. Poznal, že sa nedá merať, hodnotiť, ani charakterizovať a poznal že neprichádza, ani neodchádza, poznal ako to je a poznal, že všetko ostatné, je iba malicherný pokus o vtip, ktorý si Čas dovolil na svoj vlastný účet. Toto poznanie nevedomky nadobudol v momente, keď sa ako vajíčko a súčasne spermia vylodil z neznáma na nejakej planéte a ocitol sa spolu s ďalším predmetom vedeckého a filozofického bádania ktorý neskôr dostal meno Six, v jednej a tej istej maternici, ako úloha bez zadania pre seba samého, paradox pre paradox.


Cyklus Poviedka pre SME pripravuje Koloman Kertész Bagala. Archív poviedok je na http://knihy.sme.sk/poviedka

O autorovi

Greta Zuzana Belková sa narodila 31. 3. 1978 v Nitre. Študuje filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Je dvojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka, krátke texty uverejňovala v denníku SME, internetovom magazíne Amnezia.sk a časopise Dotyky. Debutovala zbierkou poviedok Mechanický gramofón (2005).

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 2. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 3. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 4. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 5. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 6. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 7. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 8. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 191
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 991
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 6 829
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 5 654
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 701
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 827
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 302
 8. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu