BRATISLAVA. Krajinou s najväčším pokrokom v reformách sa podľa analýzy Svetovej banky bol minulý rok Egypt. Veľké zmeny v prospech podnikateľov urobili v Chorvátsku, Macedónsku či Gruzínsku.
Pochvalu dostala africká krajina za to, že znížila minimálny kapitál, ktorý je potrebný na založenie podniku až 50-násobne, na tisíc egyptských libier. Skrátili aj čas na založenie podniku skoro o polovicu, z 19 na 9 dní. Plusom pre Egypt bol aj vznik úverového registra a zjednodušenie krokov pri získavaní stavebných povolení.
Slovensko bolo v roku 2004 najreformnejšou krajinou na svete. Medzi najväčších reformátorov sa pritom dostalo viackrát. Na rozdiel od minulých rokov sa však tento rok medzi reformátorskú elitu neprebojovalo. Vypadli sme aj zo skupiny reformných lídrov východnej Európy, kam sa však dostali napríklad Česi, Maďari alebo Chorváti. Napriek tomu sa u nás podľa banky podniká lepšie ako v týchto krajinách. Napríklad Česi sú v rebríčku Svetovej banky na 56. mieste, čo je 24. miesto za Slovenskom. Maďari sú na 45. mieste, Chorváti na chvoste prvej stovky. Banka u reformátorov vyzdvihuje uvoľnenie podmienok na trhu práce, skrátenie registrácie podnikania, založenie úverového registra, zjednodušenie bankrotov, zníženie daní, či elektronickú registráciu firiem. Najlepšie sa podniká v Singapure.
Doing Business
V pravidelnej ročnej analýze Doing Business Svetová banka skúma opatrenia, ktoré podporujú alebo utlmujú podnikanie. Tento rok analyzovala spolu 178 štátov. Porovnávala, aký čas si vyžiada založenie podniku, koľko na to treba administratívnych úkonov. Skúmala pružnosť trhu práce, podmienky na registráciu nehnuteľností, prístup k úverom, úroveň ochrany investorov, vymožiteľnosť pohľadávok po lehote splatnosti, či to, ako dlho prebieha bankrot podniku. Slabými miestami prieskumu Svetovej banky je, že nehodnotí napríklad kvalitu a dostupnosť infraštruktúry, bezpečnosť majetku pred krádežami alebo makroekonomické ukazovatele.
Autor: ľja