BRATISLAVA. Na dohodu o vykonaní práce môžete pracovať najviac 350 hodín za rok. K tomu možno pripočítať ďalších desať hodín týždenne na dohodu o pracovnej činnosti. Výšku mesačných príjmov z práce na dohodu zákon neohraničuje, je však potrebné ich zdaniť.
Môžem si niečo odpočítať?
O tom, či si dôchodca bude môcť, ako väčšina iných daňovníkov, odpočítať pri zdaňovaní príjmov (vrátane príjmov z dohôd) nezdaniteľnú časť základu dane, rozhoduje výška celoročného dôchodku, ako aj obdobie, odkedy začal dôchodok poberať.
„Ak celoročný dôchodok pracujúceho dôchodcu nepresiahne sumu 95 616 Sk, vtedy si môže dôchodca znížiť základ dane, avšak len vo výške rozdielu medzi sumou vyplateného dôchodku a sumou 95 616 Sk,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. V prípade, že jeho dôchodok za celý rok bude vyšší ako 95 616 Sk, nebude mať nárok na nezdaniteľnú časť vôbec. Spomínaná suma platí pre zdanenie príjmov z tohto roka.
Čo sa týka obdobia, kedy senior začne dôchodok poberať, rozhoduje stav k 1. januáru. Ak senior poberá starobný, predčasný starobný alebo výsluhový dôchodok, nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti mať nebude, prípadne základ dane zníži len vo výške rozdielu medzi nárokom (95 616 Sk) a vyplatenou sumou dôchodku.
„V prípade dôchodcu, ktorý počas roka začal poberať niektorý z dôchodkov, a nebude mu priznaný spätne k 1. januáru, bude mať nárok na nezdaniteľnú sumu v plnom rozsahu,“ upozorňuje Bednáriková.
Daňové priznanie
Pokiaľ poberateľ dôchodku na dohodu zarobí za celý rok menej ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane (47808 Sk) a zamestnávateľ mu zrážal preddavky na daň, je na ňom, či podá daňové priznanie. Pre dôchodcu je v tomto prípade výhodnejšie daňové priznanie podať.
„Skúsenosti ukazujú, že to dôchodcovia aj využívajú,“ hovorí daňová poradkyňa. Zákon o dani z príjmu totiž umožňuje optimalizáciu príjmov poberateľa starobného dôchodku, ale len v prípade, ak celoročný zdaniteľný príjem (vrátane prípadných ďalších príjmov) nepresiahne spomínaných 47 808 Sk.
Zákon takýmto daňovníkom poskytuje možnosť podať daňové priznanie a požiadať o vrátenie odvedenej dane. Výsledkom takto podaného daňového priznania bude nulová daňová povinnosť a preplatok. Zaplatené preddavky na daň, resp. zrážkovú daň zamestnávateľom daňový úrad po vyplnení žiadosti vráti.
Koľko platia na dohodu
Podľa skúseností internetového portálu Profesia, dôchodcov na dohodu najčastejšie prijímajú na pomocné práce, keď potrebujú vykryť dočasný výpadok pracovnej sily alebo sezónnu potrebu. Výška odmeny obvykle nedosahuje priemernú mzdu, skôr je to niekoľko tisíc a menej ako minimálna mzda.