BRATISLAVA. Maďarská štátna tajomníčka ministerstva zahraničia si včera zavolala nášho veľvyslanca Juraja Migaša. Marta Feksziová diplomatovi tlmočila odmietavé stanovisko maďarskej vlády k uzneseniu Národnej rady o nedotknuteľnosti tzv. Benešových dekrétov.
Migaša ohlas, ktorý tento dokument vyvolal, vraj prekvapil, a Feksziovej povedal, že uznesenie odsudzuje princíp kolektívnej viny a potvrdzuje nedotknuteľnosť povojnových dokumentov po druhej svetovej vojne na Slovensku.
Informoval sa, či má reakcia maďarskej vlády a ďalších predstaviteľov maďarského politického života za cieľ spochybňovať povojnové usporiadanie v Európe.
„Je to nepríjemné. Po stretnutí premiérov po dlhšom čase a po komunikácii medzi prezidentmi sa skôr očakávalo, že sa vzťahy menia smerom k istej racionalite a k dolaďovaniu spoločných záujmov,“ myslí si bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Podľa analytika sa takto znova objavil prvok, ktorý komplikuje prirodzený rozvoj vzťahov.
Bútora prijatie v takejto veci považuje za miernejšiu formu diplomatickej komunikácie, ako napríklad písomnú nótu. Veľvyslanec mal ešte isté možnosti vysvetľovať.
V Budapešti zároveň Svetový zväz Maďarov pripravuje protestné zhromaždenie proti Benešovým dekrétom. Demonštrácia má byť v utorok večer pred slovenským veľvyslanectvom.
Vo výzve k protestnej akcii zväz poukazuje, že už v rokoch 2001 - 2002 upozornil Európsky parlament na pokračujúcu účinnosť dekrétov, a píše o nich ako o „hanbe Európy“.(knm, tasr)
Tento spôsob ešte poskytuje slovenskému veľvyslancovi určité možnosti vysvetľovať.
Martin Bútora, bývalý veľvyslanec o rozdiele medzi pozvaním a písomnou diplomatickou nótou