Labouristov zachvátila predvolebná horúčka. Zvolá Gordon Brown predčasné voľby už túto jeseň? Diskutuje sa v kuloároch počas výročnej straníckej konferencie v prímorskom letovisku Bournemouth.
Časť labouristov si myslí, že by mal premiér využiť priaznivé preferencie a podporiť svoje líderstvo vyhranými voľbami. Početná je však aj skupina, podľa ktorej je hlúposť zvolávať voľby iba dva roky po posledných. Strana má istý mandát do roku 2010.
Všetko je otvorené
Sám premiér necháva otvorené všetky možnosti a nevylučuje, že Britov zvolá k urnám už začiatkom novembra.
Tlak naňho stupňujú poslanci, ktorí získali kreslá len tesnou väčšinou hlasov a teraz cítia šancu, že si ich môžu udržať.
Brown sa však s rozhodnutím neponáhľa a naplno si chce vychutnať labouristický zjazd.
V strane nemá žiadnych vážnych konkurentov, v popularite víťazí nad šéfom konzervatívcov Davidom Cameronom a aj preferencie labouristov sú najlepšie za posledné roky.
Bonusom je stovky kilometrov vzdialený Tony Blair v New Yorku, takže škótsky rodák môže jasne dominovať.
Uvoľnený a suverénny Brown na úvod päťdňovej konferencie predstavil ďalšie vládne plány.
Na ich základe sa pokúsi získať pre labouristov štvrté volebné víťazstvo.
Snažil sa ukázať voličom, že je viac ako iba skúsený politik. Portrétoval sa ako vizionár, ktorý určí smerovanie krajiny na ďalších desať rokov dopredu.
Pred Britániou podľa neho stojí šesť výziev- verejné služby, globalizácia, bezpečnosť, terorizmus, životné prostredie a rodičovská starostlivosť.
Prioritou zostáva školstvo a zdravotníctvo, ktoré „nemá byť len dostupné pre každého, ale osobné ku každému z nás.“
Zmierenie s blairovcami
Labouristi už dávno neboli takí jednotní ako teraz.
Nenaplnené zostali obavy, že Blairovi stúpenci negatívne ovplyvnia konferenciu a dajú najavo hnev, že Brownovi ľudia donútili expremiéra na predčasný odchod do dôchodku.
Naopak, medzi oboma tábormi došlo k zmiereniu. Britský komisár pre obchod Peter Mandelson a spojenec bývalého premiéra ocenil Browna za dobrý štart v premiérskom kresle.
„Môžeme byť hrdí na nás, na neho, na pokojný presun od jedného premiéra k druhému, z jedenej verzie Nových labouristov k druhej,“ povedal podľa denníka Independent.
Mandelson tiež ocenil Blaira, že sa ticho stiahol a nešľahá plamene na svojho nástupcu.
Útok na Camerona
Brown ešte pred začiatkom zjazdu zaútočil na Davida Camerona, ktorý chce „znižovať dane, zvyšovať výdavky, čím ohrozí stabilitu ekonomiky“.
Podľa komentárov tak chce ešte viac zvýšiť svoj náskok v popularite. Rozhodnutie o predčasných voľbách by potom malo prísť na budúci týždeň počas konferencie konzervatívcov.
V prieskumoch majú jasný náskok labouristi, ktorí vedú nad konzervatívcami od štyroch po osem percent.
Analytici však tvrdia, že skutočný výsledok môže byť horší. Prieskumy zvyčajne nadhodnocujú popularitu ľavice. Liberálni demokrati majú tradične silnú kampaň a na úkor labouristov získavajú viac hlasov.
V konkurencii dvoch miliárd ľudí v Číne a Indii, musíme dať priestor všetkým talentom, ktoré máme.
Gordon Brown, britský premiér