Už je to týždeň, čo budhistickí mnísi pochodujú v mestách po celej krajine proti vojenskému režimu v Mjanmarsku. V niekdajšej metropole Rangún sa k nim včera pridal už stotisícový dav.
Pokojné protesty proti vláde vojenskej junty sú najväčšie od tvrdo potlačeného povstania v roku 1988, ktoré vyvolala veľmi nepriaznivá ekonomická situácia v krajine. Kým vtedy na ich čele stáli študenti, teraz ich nahradili obľúbení mnísi.
Potlesk mníchom
Ľudia s nimi včera vytvorili asi pätnásťkilometrový zástup, ktorý postupoval od pagody Šwedagon popri kancelárii opozičnej Národnej ligy za demokraciu líderky Su Ťij, ktorá je v domácom väzení.
Na chvíľu dokonca zaplnili osemprúdovú cestu.
Niektorí sa odvážili niesť transparenty s heslami ako napríklad: „Lož bude prekonaná pravdou“.
„Ľudia od radosti pokrikovali, tlieskali, postávali pred svojimi domami,“ povedala pre ázijský portál Asian Sentinel svedkyňa protestov.
Na začiatku bol drahý benzín
Prvé protesty sa začali v polovici augusta pre ťažkú ekonomickú situáciu obyvateľov po niekoľkonásobnom zvýšení ceny palív. Do ulíc vtedy vyšlo asi 400 ľudí.
Mnísi, ktorí sa postavili na čelo protestov, sa v tejto budhistickej krajine tešia úcte a rešpektu. Čelným predstaviteľom režimu dokonca pohrozili, že nebudú môcť dospieť k nirváne, ak nezačnú rešpektovať základné ľudské práva. Na protest od nich prestali prijímať dary.
Mjanmarská junta zatiaľ do protestov nezasiahla. Americký denník Wall Street Journal píše, že pre režim prišli protesty veľmi nevhod.
Čína Mjanmarsko potrebuje
Príčinou je podlomené zdravie súčasného lídra junty, 74-ročného generála Thana Šweia, zlá ekonomická situácia a najmä – susedná Čína.
„Mjanmarská vláda toleruje demonštrantov z dôvodu nátlaku Číny,“ povedal agentúre AP nemenovaný diplomat z juhovýchodnej Ázie. „Peking je hostiteľom nasledujúcich letných olympijských hier. Všetci vedia, že Čína je najväčším spojencom junty, takže ak vláda podnikne akúkoľvek akciu, ovplyvní to imidž Číny," dodal.
Americký politológ Josef Silverstein, ktorý o Mjanmarsku napísal viacero kníh, pre AP povedal, že Čína chce „pokojné Mjanmarsko, aby ukončila asimiláciu krajiny pod svojou ekonomickou kontrolou“.
Do boja proti junte sa zapojili i domáce populárne osobnosti, napríklad herečka Tun Eindra Bo označovaná za mjanmarskú Angelinu Jolie.
Pozorovatelia sú však k snahám mníchov skeptickí. Armáda podľa niektorých môže zasiahnuť tak ako pred takmer 20 rokmi.