BRATISLAVA. Ak dôchodcovi zomrie manžel alebo manželka, zo zákona nemá nárok na plný vdovský alebo vdovecký dôchodok. Ten sa mu zníži na polovicu.
Neplatí to však pre príslušníkov silových rezortov. Ak zomrie manžel či manželka dôchodcu–policajta, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku, vdovský či vdovecký dôchodok sa mu po zosnulom partnerovi vypláca v plnej výške.
Rovnako je zvýhodnená napríklad manželka zosnulého policajta. Vdovský dôchodok sa jej vypláca podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov bez krátenia.
Zvýhodnenia príslušníkov silových rezortov sa tým nekončia. Ak bol bývalému príslušníkovi polície alebo vojakovi priznaný výsluhový dôchodok v nižšom veku a zvyšok ekonomicky aktívneho života pracoval ešte v občianskom povolaní, získa nárok aj na „bežný“ dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Ak umrie, vdova–dôchodkyňa po ňom dostáva dva vdovské dôchodky, a to v plnej výške. K ich kráteniu na polovicu nedochádza ani v tomto prípade ako u ostatných občanov.
Na tento problém nás upozornil čitateľ Štefan Kajaba z Trenčianskych Teplíc. „V uvedených prípadoch vzniká medzi občanmi – dôchodcami nerovnosť a nerovnoprávnosť a myslím si, že dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv,“ povedal.
Novela problém nerieši
Podľa zákona o sociálnom poistení je výška vdovského alebo vdoveckého dôchodku 60 percent starobného alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal, respektíve by mal zosnulý nárok ku dňu smrti. Ten sa však ešte kráti na polovicu, ak ho má dostať po zosnulom poberateľ starobného alebo invalidného dôchodku.
Pre príslušníkov silových rezortov, ako sú policajti, vojaci či príslušníci tajných služieb, platia iné pravidlá. Ak zomrie napríklad policajt ako poberateľ výsluhového dôchodku alebo jeho manželka, vdovský alebo vdovecký dôchodok im zostáva vo výške 60 percent.
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá je v parlamente, sa súbehom nárokov na starobný a vdovský dôchodok nezaoberá.
„V rovine prvotných úvah sa však začínajú diskusie týkajúce sa vytvorenia univerzálneho systému sociálneho poistenia, a to bez rozdielu na vykonávané zamestnanie,“ uviedol vo svojom stanovisku rezort práce.
Výhody sú vraj oprávnené
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš povedal, že sociálne istoty policajtov zostanú zachované. Dnešný systém rezort považuje za vyvážený a nebude ho meniť. „Ide o osobitný druh povolania a sociálne zabezpečenie zohľadňuje jeho náročnosť a rizikovosť,“ povedal Tomáš. Ministerstvo obrany nám do uzávierky odpoveď neposlalo.
Podľa šéfa sociálneho výboru Jozefa Haleckého z HZDS o otázke nerovnosti vo vyplácaní dôchodkov treba diskutovať, no momentálne to nie je priorita. Diskusii sa však nebráni.
Podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka je v každej vláde veľký problém presvedčiť príslušných ministrov, aby „sa vzdali tohto osobitného systému, ktorý je, no dramaticky deficitný“. „Nech je minister z akejkoľvek strany, vždy sa postaví na stranu svojej loby,“ povedal Kaník. Exminister tvrdí, že sa o riešenie tohto problému pokúšal viackrát, no ani raz nebol úspešný.
„Otázka stojí tak, do akej miery chce štát zvýhodňovať silové rezorty v sfére rezortov,“ povedal expert na dane a odvody Jozef Mihál.