BRATISLAVA. Vybaviť si živnostenské oprávnenie bude jednoduchšie. Z novely živnostenského zákona, ktorá bude účinná od 1. októbra, vyplýva, že to žiadateľa môže stáť menej peňazí, úsilia i času. Dnes treba za vydanie živnostenského listu zaplatiť 1000-korunový kolok bez ohľadu na to, koľko okruhov činnosti obsahuje.
Od októbra sa za každý „predmet podnikania“ bude platiť zvlášť. Každý totiž bude na osobitnom liste. Na jednu voľnú živnosť však bude treba iba 100-korunový kolok, takže ten, kto ich chce mať menej ako desať, zaplatí menej korún, ako by zaplatil dnes.
Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu hovorí, že kedysi, keď „trh ešte nebol vyjasnený a potenciálni podnikatelia nevedeli, čo ich bude živiť“, bolo dobre, že si bolo možné „napísať“ niekoľko predmetov podnikania.
Ministerstvo vnútra zmenu navrhlo preto, že sú „podnikatelia, ktorí majú na živnostenskom liste aj 50 - 60 rôznych činností (máme i živnostníka s počtom 294 živností), ktoré spolu vzájomne nesúvisia“, píše sa na jeho internetovej stránke.
Kromerová uznáva, že šlo o špecifikum Slovenska. Že „niektorí ľudia mali aj 30 činností na živnostenskom liste“, podľa nej mohlo vzbudzovať nedôveru. „Aký je to podnikateľ, ktorý sa na nič nešpecializuje?“ Zmenu pokladá za krok k lepšiemu. „Živnostenský list by mal byť známkou odbornosti,“ mieni.
Všetko pod jednou strechou
Sily i čas žiadateľ ušetrí preto, že živnostenský úrad bude poskytovať viac služieb.
Na jeho pôde bude pôsobiť „jednotné kontaktné miesto“, ktoré potenciálnemu živnostníkovi zabezpečí výpis z registra trestov, zaregistruje ho na daň z príjmov aj prihlási na povinné zdravotné poistenie.
Šéf odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra Ján Dutko dodáva, že aj vtedy, ak niekto chce zmeniť obchodné meno, rozšíriť si živnosť či zriadiť ďalšiu prevádzkareň, „toto všetko zaňho bezplatne zabezpečí živnostenský úrad“.
Jediné, čo sa zatiaľ na tomto mieste nevybaví, je prihláška na sociálne poistenie. To však ani netreba. Kto totiž ešte len začal podnikať, poistné platiť nemusí, ibaže by to chcel robiť dobrovoľne.
„Neodmietame to, ale v tejto etape berieme len toľko, koľko sme schopní zvládnuť,“ povedal Dutko. Pripomína, že Sociálna poisťovňa potrebuje do 30. júna vedieť, koľko korún živnostník zarobil za predchádzajúci kalendárny rok. Od toho závisí, či má, alebo nemá platiť odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie.
Prax nebude treba
Dnes platí, že odborná spôsobilosť, ktorú treba na remeselnú živnosť, sa preukazuje aj dokladom o najmenej trojročnej praxi v odbore. Po novom prax nebude potrebná.
Dutko hovorí, že „dominantne ide o remeselné živnosti“ ako zámočníctvo, hodinárstvo, kamenárstvo, mäsiarstvo, stolárstvo, murárstvo, kaderníctvo a tak ďalej.
Ministerstvo podľa neho usúdilo, že odborné vzdelávanie má byť na takej úrovni, aby ten, kto takéto vzdelanie získal, nemusel ešte vykonávať prax. „Škola by mala vedieť pripraviť,“ povedal.
Kromerová síce pripúšťa, že ide o liberalizáciu, no myslí si, že tým utrpí kvalita služieb. Prax podľa nej mala opodstatnenie. „Absolventi (škôl) nie sú dobre pripravení,“ myslí si.
Tvrdí, že napríklad v Nemecku treba najprv absolvovať majstrovský kurz, až potom možno požiadať o živnostenské oprávnenie. Človek, ktorý sa vyučí, by podľa nej mal ísť na prax, a „keď sa sám rozhodne, že chce podnikať, musí si urobiť podnikateľské minimum“.
Dutko je napriek tomu presvedčený, že doklad o vyučení v danom odbore postačí. Doklady, ktorými sa prax preukazovala, aj tak podľa neho nemuseli byť dôveryhodné.
Napríklad človek, ktorý chcel oprávnenie na živnosť murára, „dostal od stavebnej firmy doklad, že tam vykonával odbornú prax, pritom tam robil na vrátnici a zdvíhal závoru“.
Čo sa ešte zmení
l Ohlásenie živnosti
Kto chce požiadať o vydanie živnostenského listu, čo sa nazýva „ohlásenie živnosti“, musí predložiť výpis z registra trestov, a to nie starší ako tri mesiace.
Od októbra to nebude potrebné. Žiadateľ živnostenskému úradu poskytne potrebné údaje, to jest okres narodenia, meno a priezvisko otca, meno, priezvisko a rodné priezvisko matky, a ten si už výpis z registra trestov zabezpečí. To okrem iného znamená, že za výpis nebude treba platiť.
Vydanie oprávnenia
Dnes platí, že živnostenský úrad vydá živnostenský list najneskôr do 7 dní od podania žiadosti, keď mu doručil ohlásenie živnosti.
Od októbra to úrad urobí najneskôr do 5 pracovných dní, čo mu poskytli potrebné údaje a generálna prokuratúra mu doručila výpis z registra trestov.
Živnostenský list alebo koncesná listina bude obsahovať iba jeden predmet podnikania.
Remeselná živnosť
Podmienkou nejakej remeselnej živnosti je odborná spôsobilosť. Táto sa preukazuje výučným listom alebo nejakým iným dokladom o riadnom ukončení určitého učebného alebo študijného odboru a dokladom o najmenej trojročnej praxi v odbore.
Od októbra prax nebude potrebná. Postačí výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného učebného alebo študijného odboru.
Odbornú spôsobilosť však naďalej možno preukázať aj inými dokladmi. Napríklad výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a súčasne dokladom o vykonaní praxe. Už na to nebude treba mať najmenej tri roky praxe; iba jeden rok v príslušnom alebo dva roky praxe v príbuznom odbore.
Zdroj: ministerstvo vnútra