BRATISLAVA. Máte na účte 100–tisíc alebo 500–tisíc korún, najbližší rok neplánujete za ne nič kúpiť, ale chcete, aby sa zhodnotili. Kam peniaze vložiť?
Väčšina odborníkov považuje za najlepšiu cestu zhodnotenia peňazí ich investovanie do podielových fondov. Keďže tunajší investori sú bez ohľadu na výšku majetku skôr konzervatívni, o výbere fondov rozhoduje najmä čas, na ktorý sú ochotní svoje peniaze investovať. Podielové fondy dokážu oproti bankovým účtom či termínovaným vkladom priniesť lepšie zhodnotenie, cenou za to je vyššie riziko. Závisí však od typu fondu.
Ročný termínovaný vklad niektoré banky úročia tromi percentami, prípadne o čosi vyšším úrokom. „Klient, ktorý chce investovať peniaze na rok a akceptuje mierne riziko, si môže vybrať peňažné fondy. Potenciál ich výnosu je vyšší ako pri termínovaných účtoch,“ vraví riaditeľ privátneho bankovníctva VÚB Peter Guľvaš.
Pri investovaní na päť a viac rokov je možné do portfólia zaradiť aj akcie, ktoré by mohli priniesť vyšší výnos. Cenou za to je však vyššie riziko. V ponukách bánk sú aj zaistené fondy alebo vklady. Z nich dostane späť vložené peniaze, alebo aj menší výnos. Prichádza však o možnosť vyššieho výnosu.
Kto chce investovať väčšiu sumu, no neuvažuje o poistení, zrejme by nemal uvažovať o investičnom životnom poistení. Poistné produkty sú vhodné najmä na krytie rizík. „Väčšiu sumu peňazí je lepšie investovať priamo do podielových fondov, než platiť poplatky poisťovni za to, že peniaze vloží do zvoleného podielového fondu,“ hovorí Dalibor Blažek z EuroFin Consulting. Investovanie peňazí na rok do stavebného sporenia nie je efektívne. Zaujímavé zhodnotenie sa dá dosiahnuť len postupným, najlepšie šesťročným sporením.
Vklady a fondy
Ak má záujemca o investovanie 100-tisíc korún a nechce riskovať, mal by uvažovať o termínovanom vklade v banke alebo o peňažnom podielovom fonde. Ak dokáže zniesť mierne riziko, jeho možnosti sú širšie.
Pri investičnom horizonte päť rokov by mal investor so záporným vzťahom k riziku uprednostniť peňažné fondy, alebo časť sumy vložiť do dlhopisových fondov. „Aj keď päť rokov môže byť dostatočný čas na elimináciu rizika kolísania výnosu, klient by mohol pri prvej trhovej korekcii predčasne odísť z trhu, čo by mohlo negatívne ovplyvniť výsledok investovania,“ tvrdí Richard Šimulčík z Tatra Asset Management. Môže uvažovať aj o zaistenej investícii. „Jej výnos závisí od vývoja podkladového aktíva, napríklad akcií či menového vývoja. Garanciu vyplatenia vkladu má aj v prípade negatívneho vývoja,“ vraví Peter Guľvaš.
Ak má investor pol milióna korún, no neakceptuje riziko, jeho možnosti sú podobné ako pri sume 100-tisíc korún. Pri termínovanom vklade je, podľa Šimulčíka, pravdepodobné, že dostane lepší úrok. V prípade podielových fondov výška sumy nemá vplyv na mieru jej zhodnotenia. Sumu môže aj rozložiť – medzi vkladový produkt v banke, peňažný fond a zaistený fond. Ak majiteľ vyšších úspor akceptuje mierne riziko, môže sa zamerať na fondy s väčším zastúpením dlhopisov a akcií. „Mohol by si vybrať zmiešaný fond, kde má akciová zložka zastúpenie 30 percent,“ dodáva Guľvaš.
Autor: Marianna Onuferová Denisa Čimová