Nemeckú Kresťanskosociálnu úniu (CSU) čaká tento týždeň rozuzlenie najväčšej krízy v dejinách politickej strany, ktorá vládne v Bavorsku takmer nepretržite od roku 1945.
Deväť mesiacov po ohlásenom odchode dlhoročného predsedu strany a bavorského premiéra Edmunda Stoibera si delegáti na víkendovom zjazde zvolia nového predsedu.
Stoiber vládol v najväčšej spolkovej krajine 14 rokov a 30. septembra sa oficiálne svojej funkcie vzdá.
Kto ho nahradí vo funkcii premiéra, je už známe. V októbri sa ním stane doterajší bavorský minister vnútra Günther Beckstein. Kto vystrieda Stoibera na čele strany, sa rozhodne na zjazde. Doteraz šéfoval strane i vláde jeden človek. Po Stoiberovom odchode chce strana funkciu rozdeliť a hľadá k Becksteinovi tandemistu.
Dvaja páni a jedna rebelka
Prvýkrát kandidujú na post predsedu traja kandidáti. Favorit je len jeden - bavorský minister hospodárstva Erwin Huber. Ten má podľa delegátov zjazdu najväčšie šance na úspech. A to napriek tomu, že jeho rival - spolkový minister poľnohospodárstva Horst Seehofer, je podľa mnohých kompetentnejší i charizmatickejší.
Obom pánom ešte konkuruje žena. Kontroverzná regionálna politička z Fürthu a vyhlásená rebelka strany Gabriele Pauli. Jej šance na úspech označujú pozorovatelia za nulové.
Huber si na víťazstvo trúfa. Jeho protikandidát Seehofer stratil priazeň konzervatívnej strany i katolíckeho Bavorska v momente, keď bulvár odhalil jeho tajnú milenku v Berlíne a nemanželskú dcéru. A Gabriele Pauli bude možno rada, ak po zjazde v strane vôbec ostane.
Pauli stála na začiatku konca éry Edmunda Stoibera. Najprv sa stala najhlasnejšou kritičkou jeho štýlu vedenia strany a neskôr to doložila obvinením, že Stoiber necháva špehovať svojich kritikov v strane. Minulý rok v decembri musel skutočne odstúpiť šéf Stoiberovho sekretariátu Michael Höhenberger.
Príliš radikálne názory
Pauli stelesňuje všetko, čím CSU nie je. Je žena v strane mužov, je dvakrát rozvedená, čo je v Bavorsku nevítané, a má radikálne názory. Pred zjazdom napríklad navrhla, aby sa manželstvá uzatvárali len na sedem rokov, a potom sa mohli manželia slobodne rozhodnúť, či spolu ostanú, alebo sa rozídu bez rozvodového konania.
Stoiber hneď navrhol, aby ju zo strany vylúčili. Ak zvíťazí Huber, s najväčšou pravdepodobnosťou stranu veľké zmeny nečakajú. V tandeme s Becksteinom zrejme nadviažu na štýl svojho dlhoročného predchodcu Stoibera. Nič podstatné ani meniť nemusia.
V polovici októbra oslávi strana 50 rokov, čo nepretržite vládne v Bavorsku a v prieskumoch má viac ako 50-percentnú podporu. V porovnaní s ostatnými spolkovými krajinami je na tom Bavorsko stále ekonomicky veľmi dobre, čo ľudia pripisujú CSU.
Podľa profesora politológie z Passau Heinricha Oberreutra na tom nevie opozícia nič zmeniť. „Zatiaľ sa jej nepodarilo osloviť voličov atraktívnejším programom či presvedčivejšími politikmi,“ povedal agentúre AP.
CSU, ktorá ako jediná regionálna strana v Nemecku sedí spolu s kresťanskými demokratmi (CDU) v nemeckej vládnej koalícii, sa nemusí báť o svoje výsostné postavenie.
Čoho sa báť musí, sú dôsledky niekoľkomesačnej vnútrostraníckej krízy po vynútenom odchode Edmunda Stoibera. Nejasné vedenie spôsobilo rozkoly v mnohých miestnych organizáciách a strana opäť potrebuje silného vodcu.
Kandidáti
Erwin Huber (61): bavorský minister hospodárstva. Preferuje ho Stoiber, nie je veľmi charizmatický, ale edzi tisíckou delegátov má najväčšie šance, hovorí sa, že získa až 60 percent.
Horst Seehofer (58): spolkový minister poľnohospodárstva je charizmatickejší a kompetentnejší ako Huber, ale povesť mu poškodila aféra s tajnou milenkou a nemanželským dieťaťom.
Gabriele Pauli (50) : regionálna politička a rebelka strany. Nemá šancu na zvolenie.
(mim)
![]() |
![]() |