PREŠOV. Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie o vydaní stavebného povolenia na rozšírenie výrobných kapacít drevospracujúcej firmy Kronospan so sídlom v Ľuboticiach pri Prešove. Zároveň vyhovel námietkam občianskeho združenia Zdravá obec proti rozsudku Krajského súdu v Prešove, ktorý zamietol jeho žalobu proti Krajskému stavebnému úradu pre vydanie nezákonného rozhodnutia. Voči rozsudku sa nedá odvolať.
Vzbura občanov
Vznik občianskeho združenia Zdravá obec bol reakciou na investičný zámer spoločnosti Kronospan rozšíriť výrobu v Ľuboticiach pri Prešove v bezprostrednej blízkosti 30-tisícového sídliska Sekčov. Ľudí spojili obavy z rapídneho zhoršenia životného prostredia.
Zavedením novej výroby by sa podľa zámeru zvýšilo množstvo exhalátov v ovzduší o 500 ton ročne. Združenie podalo pripomienky k pripravovanej stavbe a žiadalo konkrétne garancie, že nová prevádzka nezhorší životné prostredie pre obyvateľov najväčšieho prešovského sídliska.
Stavebný úrad Ľubotice vydal stavebné povolenie, ktoré napriek odvolaniu občianskeho združenia potvrdil aj Krajský stavebný úrad v Prešove. Krajský súd žalobu pre nezákonný postup úradov zamietol.
Oplatí sa bojovať
„Od začiatku sme boli presvedčení, že vydanie stavebného povolenia bolo nezákonné,“ povedal člen združenia Ján Korečko. Úrad totiž spojil územné a stavebné konanie do jedného, v stavebnom povolení neboli jednoznačne definované podmienky, ktoré by zabezpečili účinnú ochranu životného prostredia a tým aj zdravia obyvateľov.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR vníma ako dôkaz, že sa v boji s byrokraciou netreba vzdávať. „Celý kolotoč trval štyri roky. Rozsudok síce dokazuje, že sa oplatí bojovať proti nezákonným rozhodnutiam úradov, ale nechápem, prečo to muselo tak dlho trvať,“ povedal Korečko.
Proces sa musí zopakovať
Z rozsudku vyplýva, že Kronospan bude musieť investičný zámer prehodnotiť, alebo znovu absolvovať celý proces. „Samozrejme, pri dôkladnom dodržiavaní zákona a objektívnom posudzovaní vplyvov na životné prostredie a zdravie občanov,“ povedal právny zástupca združenia Peter Wilfling z organizácie Občan a demokracia.
Advokát považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu za pozitívny precedens. „Je to signál pre firmy i úrady, že musia konať v súlade so zákonom.“
Čerstvá novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o ochrane prírody a krajiny však ruší právo občianskych združení podávať žaloby na súd. Podľa Wilflinga je to v rozpore s európskymi predpismi a očakáva, že voči Slovensku začne Európska komisia v tejto súvislosti konanie.
Čakajú na rozsudok
Krajský stavebný úrad v Prešove sa k rozhodnutiu Najvyššieho súdu vyjadrí až po doručení rozsudku. „Stanovisko zaujmem, až keď ho budem mať v rukách. Keďže sa to odohralo pred mojím nástupom do funkcie, nemám podrobné informácie,“ reagoval prednosta Ľuboš Bartoš.
K prípadu sa nevyjadruje ani Kronospan. Podľa hovorkyne Anny Mišinovej spoločnosť nebola účastníkom súdneho sporu a rozhodnutie ešte nedostala.
„O ďalších plánoch bude spoločnosť Kronospan informovať na tlačovej konferencii,“ uviedla Mišinová.