Jedinou inštitúciou, ktorá v krachujúcom Zimbabwe dodnes funguje na sto percent, sú represívne zložky verné diktátorovi Robertovi Mugabemu.
Zďaleka najlepší výkon v ich radoch podáva tajná služba CIO (Central Intelligence Organisation). „CIO sa zameriava na diskreditáciu prominentných oponentov Mugabeho režimu,“ povedal juhoafrickým novinám Sunday Times jej bývalý agent.
Pius Ncube, dnes už bývalý katolícky arcibiskup mesta Bulawayo, je známy kritik Mugabeho diktatúry. Jeho kariéra disidenta vyvrcholila v máji sériou rozhovorov pre zahraničné televízne spoločnosti. Arcibiskup hovoril o porušovaní ľudských práv v Zimbabwe.
O pár dní po interview pre BBC sa v režimom kontrolovanej tlači objavili na pohľad zmanipulované fotografie Ncubeho v spoločnosti „vydatej ženy“.
Jej manžel Ncubeho promptne zažaloval z cudzoložstva, ktoré je v Zimbabwe trestné. Po intenzívnej mediálnej kampani v štátnej televízii, kam nemá prístup opozícia, nasledovala už len Ncubeho rezignácia.
Podobný scenár v Zimbabwe zažili pred dvoma rokmi, keď si CIO vzala na mušku vodcu opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) Morgana Tsvangiraiho. Tsvangirai bol obvinený z vlastizrady a pokusu o atentát na Mugabeho. Hlavný dôkazový materiál tvoril videozáznam rozhovoru šéfa MDC so „západným novinárom“, v ktorom juhoafrické médiá neskôr odhalili agenta CIO.
Kádre tajnej služby tvoria funkcionári, ktorí v osemdesiatych rokoch prešli školeniami v Moskve, východnom Berlíne a Prahe. Agent, ktorý pod podmienkou anonymity prehovoril v juhoafrickej tlači, opísal svoj „študijný“ pobyt v bývalej československej štátnej bezpečnosti v čase, keď vrcholila jej diskreditačná kampaň voči signatárom Charty 77.
Niektorí ľudia sa snažia nájsť spôsoby a prostriedky, ako nás nechať padnúť.
Robert Mugabe prezident Zimbabwe
Autor: Roman Lipták, Johannesburg