PRAHA. Česká republika musí výrazne pokročiť s dôchodkovou reformou, inak jej hrozí, že už za pár rokov bude mať výrazne problémy so splácaním záväzkov. V aktualizovanej správe o dôsledkoch starnutia populácie na štátne financie to uviedla medzinárodná ratingová agentúra Standart & Poor's. Ale bez reforiem nečaká nič dobré ani Grécko, Japonsko, Slovensko a niektoré ďalšie krajiny.
„V posledných rokoch sme zaznamenali určité reformné úsilie, čo sa týka výdavkov na dôchodkové zabezpečenie. Takmer vo všetkých krajinách, ktoré sme sledovali, však môžeme v budúcich 50 rokoch očakávať výrazné zhoršenie stavu verejných financií v dôsledku demografických zmien,“ povedal analytik S&P Moritz Kraemer. Tento scenár podľa neho môžu zmeniť len hlboké reformy.
Ak Česko neurobí zásadné zmeny vo financovaní dôchodkového účtu, v roku 2050 bude čisté zadlženie vlády vo vzťahu k hrubému domácemu produktu (HDP) dosahovať až 388 percent. Horšie na tom bude len Grécko a Japonsko. Lepšie na tom nebude ani Slovensko, kde pomer zadlženia k HDP dosiahne asi 230 percent.
Agentúra opisuje pravdepodobný scenár v 25 krajinách Európskej únie, ďalej v USA, Kanade, Nórsku, Austrálii, Južnej Kórei, na Novom Zélande a v Japonsku.
Spočiatku nebude tlak na rast výdavkov výrazný, ale už v polovici budúceho desaťročia sa citeľne zvýši. Do 20 rokov môže byť úplne bežný deficit okolo 4 percent HDP a v roku 2030 nebude výnimkou deficit 6 percent HDP. Do roku 2050 môže tento pomer presiahnuť 12 percent, keď vlády nezačnú s hlbokými zmenami okamžite. Ak sa vlády chcú vyhnúť tomuto scenáru, musia siahnuť po zásadných reformách. V opačnom prípade agentúra prehodnotí rating krajín.