BRATISLAVA. Priemerný mesačný príjem mladého žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku dnes nemôže prekročiť 24 064 korún. Od októbra sa táto hranica zvýši na 25 477 korún. Príjmovú hranicu musia klienti spĺňať v priemere za predchádzajúci kalendárny rok.
Zvýhodnenie úroku v plnej výške nie je pravidlom
Nárok na 1,5-percentný príspevok k úrokom od štátu majú klienti, ktorí nemajú viac ako 35 rokov. K zníženiu úrokovej sadzby o jedno percento musí prispieť aj banka. Celkové zvýhodnenie pre mladého žiadateľa o hypotéku je teda 2,5 percenta. V praxi to však vždy neplatí.
Zvýhodnení žiadatelia sa síce dostanú k lacnejšej hypotéke, no banky im nastavia základný úrok, od ktorého sa má odrátať 2,5 percenta, spravidla vyššie ako bežnému klientovi. Dôsledkom je, že klienta dotuje viac štát ako banka. Ak by bolo úrokové zvýhodnenie nižšie ako 1,5 percenta, v takom prípade by štát dotoval nielen klienta, ale už aj banku.
Žiadateľ s príjmom 24–tisíc korún by podľa finančného poradcu Dalibora Blažeka z EuroFin Consultingu dostal pri hypotéke milión korún na 30 rokov vo VÚB banke úrok 5,69 percenta. Ide o sadzbu viazanú na päť rokov. Ten istý klient, ktorý by požiadal o štátny príspevok, by dostal úrok 4,69 percenta. Jeho úrok by bol teda zvýhodnený len o jedno percento.
Priemerná sadzba zvýhodnenej hypotéky bez ohľadu na výšku úveru je podľa údajov, ktoré nám poskytla VÚB banka, 3,79 percenta a bežného hypotekárneho úveru približne 5,8 percenta. Teoreticky sa dá povedať, že priemerný klient s nárokom na úrokovú bonifikáciu je zvýhodnený menej, ako by mohol byť.
Slovenská sporiteľňa ani Tatra banka takúto informáciu neposkytli.
„Úroková sadzba je individuálny údaj klienta, ktorý závisí od jeho bonity, priemerné hodnoty v tomto prípade nemajú vypovedaciu hodnotu,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová.
Príspevok štátu je určovaný štátnym rozpočtom len na príslušný rok. Nie je teda garantovaný po celý čas jeho platnosti. Banka podľa zákona nie je povinná poskytnúť vyššiu podporu, ako ju poskytuje štát.
Tretina hypoték je so štátnym príspevkom
S návrhom podporiť mladých žiadateľov o hypotéku prišli vlani banky po tom, čo im vláda chcela dodatočne zdaniť kladný úrokový diferenciál. Je to rozdiel medzi úrokmi, ktoré bankám platia klienti napríklad za úvery, a úrokovými sadzbami, ktoré zase platia banky klientom na úložkách.
Z údajov viacerých bánk vyplýva, že úvery so štátnym príspevkom tvoria necelú tretinu poskytnutých hypotekárnych úverov.
Najväčší záujem o bonifikované hypotéky je podľa hovorkyne Tatra banky Terézie Coplákovej v žilinskom a nitrianskom regióne. Slovenská sporiteľňa poskytla najväčší objem hypoték pre mladých v bratislavskom regióne a najväčší počet v žilinskom regióne.
Maximálna hranica pre zvýhodnenú hypotéku je 1,5 milióna korún. Táto suma nemôže byť vyššia ako 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. „To neznamená, že žiadatelia o zvýhodnenú hypotéku si nesmú vziať vyšší úver. Na sumu nad 1,5 milióna korún však podporu nedostanú,“ povedala Miroslava Mitková z Hypocentra.
Priemerná výška zvýhodnených úverov je okolo 900–tisíc korún.