S cenami prenájmov v bratislavských bytoch nepohol ani začínajúci akademický rok. Študenti, ktorí do hlavného mesta prichádzajú zo všetkých kútov Slovenska, si našli svoje bývanie v podnájme bez toho, aby museli dlhšie hľadať. Situácia je zrejmá - na trhu je ponúk ako maku a kto chce prenajať, musí sa pobiť o zákazníka.
Počul som jednu historku. Rozprával ju mladý muž, ktorý zjavne prišiel do Bratislavy za prácou, nemal tu rodinu a viditeľne nepatril medzi sociálne odkázaných. S úsmevom hovoril o tom, ako odmietol snahu svojho domáceho o zvýšenie mesačného poplatku za prenájom. Domáci argumentoval novou povinnosťou registrácie na daňovom úrade a tým, že keď už sa na úrade zahlási, bude musieť začať platiť dane.
Daň mal už platiť aj predtým. A keď zoberieme do úvahy ešte aj opis skromne a starým nábytkom zariadeného panelákového bytu, v ktorom hrozilo zvýšenie nájmu, hneď je zrejmé, že bol dôvod na úsmev. Nájsť vhodný podnájom dnes už nie je problém. Ak je človek sám a k presťahovaniu potrebuje iba niekoľko tašiek a neviaže ho navyše ani dobre postavená zmluva o prenájme, zbalí sa zo dňa na deň a ide tam, kde mu lepšie vyjdú v ústrety.
Historka je zaujímavá preto, lebo vystihuje, čo sa dnes deje na trhu s prenájmami. Veď skutočnosť, že ceny prenájmov dlhodobo stagnujú, už dávno nie je novinkou.
Výnimkou v spomínanom vývoji nebol ani august - stredná hodnota ponukových cien prenájmov zaznamenala len takmer bezvýznamné, niekoľko sto korún veľké odchýlky smerom nahor aj nadol.
Tento vývoj nahráva nájomcom. Boj o klienta prenajímateľov núti siahnuť na cenu, alebo niečo urobiť s kvalitou svojej ponuky, čo platí najmä u prenajímateľov starších bytov. Musia totiž obstáť v čoraz väčšej konkurencii ponuky bytov na prenájom v novostavbách.
Autor: Martin Lazík, NARKS