BRATISLAVA – Za prehnané a ekonomicky neopodstatnené pokladajú slovenskí politici návrhy na až sedemročné prechodné obdobie. Tých sedem rokov by bol po rozšírení Európskej únie obmedzený voľný pohyb pracovných síl z nových štátov. Pripúšťajú však, že o politicky citlivej otázke bude potrebné vyjednávať.
„Navrhované opatrenie nie je ekonomicky podložené. Je to politický postoj,“ povedal pre SME slovenský hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Usudzuje však, že na zásadné stanovisko je ešte skoro, pretože kľúčová bude až spoločná pozícia všetkých štátov únie, medzi ktorými napríklad Británia, Španielsko či štáty Beneluxu prechodné obdobie pre pracovné sily odmietajú.
„Budeme rokovať. Chceme ďalej rozpracovať princíp flexibility, aby sme neboli všetci dávaní do jedného vreca. Nechceme plošné zavádzanie prechodného obdobia,“ dodáva Figeľ.
„Akékoľvek prechodné obdobie na voľný pohyb pracovných síl považujem za nekorektné, neférové a vyprázdňujúce zmysel Európskej únie,“ hovorí predseda integračného výboru slovenského parlamentu František Šebej. Požiadavky na sedemročné prechodné obdobie pokladá za „podmienku populistov a odborárov“, ktorá nemá nič spoločné s efektívnym trhom práce, ale skôr diskriminuje lokálnych podnikateľov v Nemecku a Rakúsku obmedzením prístupu pracovných síl. Šebej predpokladá, že kandidátske krajiny nakoniec budú musieť prijať vôľu väčšiny EÚ, takže prípadná lehota na obmedzenie pohybu osôb sa „nedá označiť za neprijateľnú podmienku“. (čtk, mim)
Tematicky príbuzné článkyFigeľ: Návrh Európskej komisie nie je ekonomicky podložený
Európska únia ohromila kandidátske krajiny