O najlepšom ázijskom tenistovi v súčasnosti Hjung-taik Leeovi sa hovorí, že je najosamelejším hráčom na svetovom profesionálnom okruhu ATP. Kto ho sleduje v príprave na víkendový daviscupový zápas Slovensko - Južná Kórea v Bratislave, musí sa s týmto názorom stotožniť.
Hovoria zaňho výsledky na kurte
Tridsaťjedenročný syn pestovateľa paradajok z Hoingsungu vystupuje vo svojom tíme nenápadne, odmieta všetky žiadosti o rozhovor.
„No english,“ opakoval naučenú anglickú frázu. Aj na tlačovej besede hovoril jedine po kórejsky. Tak ako všetci jeho spoluhráči aj kapitán tímu. S okolím komunikujú cez tlmočníka.
„Snažím sa učiť po anglicky, ale zatiaľ mi to príliš nejde. Nevidím v tom veľký význam, nech za mňa radšej hovoria výsledky na kurte. Jediný problém sú rozhovory s novinármi, ale to ma až tak netrápi. Možno sa túto reč ešte naučím,“ vravel chlapík, ktorý so šiltovkou na hlave vari aj spáva.
Dvojnásobný otec je v životnej forme
Lee hrá na okruhu ATP už 12 rokov. V tejto sezóne je v životnej forme, minulý mesiac sa dostal na 36. miesto svetového rebríčka.
Na grandslamovom turnaji US Open potom vyradil v 1. kole slovenskú jednotku Dominika Hrbatého a prebojoval sa až do osemfinále.
„Môj tenis je podobný ako pred desiatimi rokmi, len s tým rozdielom, že dnes si ho viac užívam. Mám viac skúseností, cítim sa vo veľkej pohode,“ porovnával. Lee sa pred tromi rokmi oženil, stal sa otcom dvoch detí - dcéry a syna. Psychickú silu, ako vraví, mu dodáva aj rodinná pohoda.
V Bratislave cíti väčšiu šancu než v Bukurešti
Lee je najúspešnejším kórejským hráčom v Davisovom pohári, ale vo svetovej skupine s tímom ešte nehral. Vlani stroskotal so spoluhráčmi v baráži v Rumunsku. „Tohto roku máme o čosi skúsenejší tím a Slovensku chýba zranená jednotka Hrbatý. Dominikovi želám skoré uzdravenie a verím, že náš tím sa konečne dočká postupu. Prišli sme sem vyhrať,“ povedal.
Ako dodal, už sa zamýšľal aj nad tým, čo bude robiť po skončení kariéry. Chce študovať, rozširovať si všeobecné znalosti. Možno sa bude venovať aj tenisovým talentom. Kým sa však drží v širšej svetovej špičke, chcel by ešte pomôcť tímu k postupu medzi elitu v Davisovom pohári a po Atlante 1996, Sydney 2000, Aténach 2004 aj v Pekingu 2008 štartovať na olympijskom turnaji.