Myslel som, že to už nikdy nepríde. Že sú už dávno preč časy, keď som sa ponáhľal zo školy, šmaril tašku niekde do kúta a vrhol sa na rozčítanú knihu. Niežeby som odvtedy nečítal či nečítal knihy, ktoré sa mi veľmi páčili, ale to nasadenie, zaujatie, to sa už dávno nekonalo.
Napokon to predsa len prišlo. Názov veru neznel sexy - Povojnová Európa, História po roku 1945. Ani rozsah – 800 husto sádzaných strán nie každého priláka. Ale čítanie je to parádne.
Tony Judt je historik a zároveň aktívny publicista a recenzent (patrí ku kmeňovým autorom absolútne prestížneho The New York Review of Books - práve tieto jeho články rozhodli, že som čítať začal). Judt oslní nielen erudíciou, brilantným štýlom, ale aj odvahou zájsť ďaleko za hranice odboru histórie, či svojráznymi provokujúcimi hodnotiacimi súdmi.
Nie je to však ideológiou zaťažený táraj • ohnsonovského typu – vie rozlíšiť podstatné od okrajového a vie podporiť svoje tvrdenia solídnymi argumentmi. Čo zhruba pätnásť európskych rokov, to samostatná časť a 200 strán textu (končí sa rokom britského vydania - 2005). Píše o veľkých dejinných udalostiach kontinentu, politickom i hospodárskom vývoji, sociálnych pohyboch, zmenách životného štýlu, myšlienkových prúdoch a hnutiach, o umení, literatúre, kinematografii, architektúre a pod.
Píše o dianí na oboch stranách železnej opony. Tú „druhú“ i osobne navštevoval, takže jeho pohľad nie je len čisto akademický. Okrem toho vychádza z množstva dobových prameňov, od akademických až po beletriu a film vrátane takých kuriozít, akou je prejav Vasila Biľaka (áno, toho Biľaka). Máloktorá z politických figúr povojnovej Európy ostáva v jeho rozprávaní suchá, ale žiadna jednofarebná, máloktorá z významnejších udalostí nespomenutá, ale žiadna nezaradená do širšieho kontextu.
Keď som hľadal niekoho, kto by napísal pre K&S o Judtovom diele, tak mi jeden z potenciálnych autorov napísal – tá kniha je tu (v Londýne) niečo ako Yeti – všetci o nej hovoria, ale skoro nikto ju nečítal. (Nakoniec sa dal presvedčiť – knihu si objednal a text prisľúbil).
Hovorme však za Slovensko. U nás by som ju zaradil medzi povinné čítanie. Povinné pre študentov, ale aj ich učiteľov, pre politikov, ale aj ich voličov. Pre novinárov a ich čitateľov. Možno by inak videli, čím je náš príbeh v druhej polovici 20. storočia jedinečný a čím banálne tuctový. Ale určite to, čo nás robí Európanmi.
Tony Judt: Povojnová Európa. História po roku 1945. Slovart 2007. Preklad: Lucia Najšlová.
Autor: Damas Gruska (Autor je publicista)