Slovíčko Taiwan sa musí v týchto dňoch na pôde OSN, kde včera začalo Valné zhromaždenie, vyslovovať v prítomnosti čínskych diplomatov len potichu. Nielenže sa ostrov, ktorý si vládne sám od občianskej vojny v roku 1949, v júli pokúsil žiadať o členstvo v OSN po prvý raz pod názvom Taiwan. O tejto snahe chce navyše v marci uskutočniť referendum.
A to všetko pred olympijskými hrami v Pekingu, ktoré si Číňania nechcú pokaziť prípadnou vojenskou intervenciou.
Čína: Môžu za to USA
Hlas Taiwanu zaznieva čoraz silnejšie. V sobotu vyšlo do ulíc dvoch taiwanských miest asi 250–tisíc ľudí, ktorí žiadali pre svoju krajinu členstvo v OSN. Pred jej newyorským sídlom cez víkend zase demonštrovalo asi tritisíc Taiwančanov.
Aj keď generálny tajomník OSN Pan Ki–mun odmietol žiadosť Taiwančanov bez toho, aby sa unúval ju podľa štandardného postupu posunúť na posúdenie do Bezpečnostnej rady, Čína je nespokojná. Komunisti vinia Washington, že napriek uznaniu politiky „jednej Číny“ je voči Tchajpeju príliš zhovievavý.
„Čína akoby hovorila Američanom: boli ste to vy, kto rozmaznal toto dieťa, vy by ste ho preto mali teraz aj vyfackať,“ povedal pre magazín Time bývalý diplomat Loh Ičeng.
Námestník amerického ministerstva zahraničných vecí John Negroponte v duchu tejto politiky označil snahy Taiwanu za „chybu“ a vyzval jeho lídrov, aby sa „správali zodpovedne“.
Čína už varovala, že prípadné referendum bude porušením zákonov a prinesie „vážne nebezpečenstvo“.
Neviditeľná krajina
Taiwan prišiel o kreslo v OSN v roku 1971, keď jeho miesto dostala Čína. Opätovné snahy o návrat pod názvom Čínska republika boli zakaždým zamietnuté. Taiwan však napriek tomu, že ho oficiálne uznáva len 24 štátov, patrí podľa týždenníka The Economist popri Indii a Brazílii k najväčším obchodným partnerom Európskej únie.
„Neexistuje už žiaden dôvod predstierať, že Taiwan je neviditeľný,“ povedal pre SME Wen-yea Wu, vedúci tchajpejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave. Podľa neho Taiwan spĺňa všetky kritériá pre členstvo v OSN.
Taiwanský prezident Čchen Šuej-pien sa snažil presadiť agendu suverénneho Taiwanu, nezávislého od Číny počas siedmich rokov v úrade.
Vo svojom liste šéfovi OSN Pan Ki–munovi napísal, že Rezolúcia 2758, na ktorú sa pri zamietnutí žiadosti odvolával, „ani nedáva Číne právo reprezentovať 23 miliónov Taiwančanov, ani neuvádza, že Taiwan je súčasťou Číny“.
Rovnaký názor podľa prieskumu uverejneného v magazíne Time má 47 percent Taiwančanov, tri štvrtiny z nich dokonca považujú krajinu za de facto nezávislú.
Prečo by mal byť Taiwan v OSN
spĺňa všetky kritériá štátnej suverenity, vymedzené v Montevidejskej dohode z roku 1933.
podľa výročnej správy organizácie Freedom House za rok 2006 je Taiwan najslobodnejšou ázijskou krajinou.
patrí medzi 20 najrozvinutejších štátov sveta vzhľadom na výšku HDP, objem obchodu a zahraničných investícií.
až 77 percent Taiwančanov je podľa posledných prieskumov za používanie názvu Taiwan.