BRATISLAVA. Verejnoprávna televízia by mala v hlavnom vysielacom čase dávať iba relácie a filmy v slovenskom jazyku. Myslia si to niektorí členovia bratislavského odboru Matice slovenskej a ďalších národne orientovaných združení ako Spoločnosť Andreja Hlinku či Združenia slovenskej inteligencie Korene Slovakia plus, okrem iných aj Ladislav Ťažký či Milan Rúfus.
Podľa hovorcu Matice slovenskej Stanislava Bajaníka, však nejde o iniciatívu ich ústredia. Nepodpísal ju ani šéf združenia Korene Viliam Horňáček, hoci sa s ňou „vie stotožniť“.
Aj mediálna analytička Zuzana Mistríková si myslí, že verejnoprávna televízia by mala svoje kľúčové programy vysielať v slovenčine. Stáva sa, že v čestine je hlavný večerný film, za ním ide ďalší seriálový príbeh, ktorý STV vysiela v českom dabingu – Zúfalé manželky či Buffy, premožiteľka upírov.
Minulý rok však na Jednotke odvysielala STV v češtine len 514 hodín, čo bolo menej ako 10 percent celkového vysielacieho času. Toto percento bolo dodržané aj v rámci dramatických žánrov. V sobotňajšom prime time mala doteraz STV 96 percent slovenčiny, po desiatej sa toto percento znižovalo na 93,5 percenta. V nedeľu bol podiel slovenčiny 97,5, po desiatej klesol na 91,5 percenta.
Téma češtiny v STV rezonovala hlavne za bývalého vedenia STV, ktoré si dokonca priamo zadávalo výrobu českého dabingu. Zákon doteraz podiel češtiny v televíznom vysielaní neriešil.
Ako však Mistríková pripomenula, tento problém je z väčšej časti už vyriešený novým audiovizuálnym zákonom, ktorý bude platiť od januára 2008. Podľa neho totiž musia byť všetky nové diela vo vysielaní s dabingom či titulkami už len v slovenčine. V češtine môžu zostať len tie diela, ktoré mali premiéru dávnejšie. České verzie klasických filmov či pôvodné české filmy sa teda predabovávať do slovenčiny nebudú.
V kinách sa však budú môcť premietať aj filmy s českým dabingom či titulkami ako doposiaľ, s výnimkou filmov určených pre deti do 12 rokov.
V rámci licencie komerčné televízie pôvodne dostávali isté limity českých programov, ani tie však Rada pre vysielanie a retransmisiu, ako povedal jej hovorca Ľuboš Kukliš, nekontroluje. Dnes by to už išlo nad rámec zákonov. Licenčná rada sa, napríklad, nezaoberala ani podnetom pre česky hovoriaceho moderátora televízie TA3.