BRATISLAVA. Ministerstvo financií malo vláde do 12. septembra poskytnúť stanovisko, či sa investície do budovania 150 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest za viac ako 105 miliárd korún bez DPH, započítajú do verejného dlhu. Otázka je dôležitá z hľadiska splnenia maastrichtského kritéria na prijatie eura. Rezort financií však na ňu dodnes neodpovedal.
Pred dvoma týždňami si minister dopravy Ľubomír Vážny v rozhovore pre SME pochvaľoval, že dobudovanie diaľničného spojenia Bratislavy s Košicami je vládnou prioritou a všetci ministri sú viazaní uznesením vlády „aktívne sa podieľať na projekte“. Vážny v tejto súvislosti spresnil, že ministerstvo financií má vypracovať stanoviská v skrátených lehotách. „V špeciálnom režime, keď potrebujeme dostať odpoveď, či zapojenie súkromného kapitálu neohrozí plnenie maastrichtských kritérií na prijatie eura, má na vyjadrenie týždeň,“ povedal.
Financie chcú čas
Ministerstvo financií vládou uložený termín 12. september nestihlo preto, lebo si od ministerstva dopravy vyžiadalo podkladové materiály, vysvetlil hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Tie dostali. „Ministerstvo dopravy odoslalo rezortu financií všetky podklady, ktoré si od nás vyžiadali,“ povedal včera hovorca rezortu dopravy Marián Jánošík.
Ministerstvo dopravy čas súri, lebo podľa pôvodného plánu sa mal už dnes vyhlásiť tender na prvé úseky PPP diaľnic.
„Boli by sme radi, ak by to stihli čím skôr,“ povedal na adresu ministerstva financií Jánošík.
No ani na dnešnom rokovaní vlády sa ministri nedozvedia, či sa financovanie diaľnic cez projekty verejno–súkromného partnerstva negatívne odrazí v plnení kritérií na prijatie eura.
Hovorca Šmál totiž včera povedal, že si od ministerstva dopravy ešte vyžiadali ďalšie informácie. O aké konkrétne dokumenty ide, nechcel povedať, „kým celý proces nebude definitívne ukončený“. Zároveň nevedel ani povedať, koľko času ešte úradníci ministerstva potrebujú. „Bude to čo najskôr.“
Ministerstvo financií v súčasnosti rieši analogický problém aj v prípade dlhov verejnoprávnych médií a Národnej diaľničnej spoločnosti, ktoré Eurostat navrhuje započítavať do verejných financií.
Každé PPP má schvaľovať vláda
Vláda bude dnes rokovať o materiáli z dielne ministerstva financií, ktorý hovorí o postupoch pri realizácii verejno-súkromných partnerstiev. Ministerstvo navrhuje, aby všetky projekty spojenia štátnych a súkromných peňazí, ktoré majú hodnotu vyššiu ako sto miliónov korún a zmluva medzi štátom a investorom sa bude uzatvárať minimálne na tri roky, schvaľovala vláda. Navyše, ku každému z nich by malo ministerstvo financií dať súhlas a povedať, ako projekt ovplyvní verejný dlh.
Rezort pripúšťa, že naše skúsenosti s PPP projektmi sú minimálne, a preto chce za peniaze z eurofondov zaplatiť poradenské firmy.
(th)