BRATISLAVA. „Chvíľu som zažíval strach, či nie sú medzi obeťami havárie lietadla na Pukhete,“ tvrdil vo včerajšom telefonickom rozhovore z thajského Čiang Mai vystresovaný podpredseda Slovenského vzpieračského zväzu Karol Gumán.
Traja z ôsmich našich reprezentantov, vrátane jeho syna, mali do dejiska svetového šampionátu priletieť v pondelok podvečer, no nedorazili ani včera ráno. Až naobed.
Tri dni bez tréningu
Viktor Gumán, Ondrej Kutlík a Richard Tkáč pricestovali „polomŕtvi a dobre napálení“. Ako vysvitlo, nedelňajšiu linku z Budapešti na poslednú chvíľu zrušili a druhá z troch skupín slovenskej výpravy letela až v pondelok cez Rím a Bangkog.
„Tri dni si nesiahli na činku,“ vzdychol si Gumán senior, ktorý nie je len rozhodcom, ale aj vedúcim výpravy, a dodal: „Dúfam, že takáto tortúra nečaká aj poslednú skupinku, ktorá odlieta z Budapešti v stredu a je v nej aj náš tromf, Martin Tešovič.“
Hriešnici sa vykúpili
Pred slovenskými vzpieračmi stojí superťažká úloha. Ak chcú vybojovať tri miestenky na budúcoročnú olympiádu, musia v súčte posledných dvoch MS v bodovej klasifikácii krajín obsadiť prinajhoršom 28. miesto. Na lanských skončili o priečku horšie.
„Nádej na posun z vyššej moci v dôsledku dopingových prípadov definitívne padla po minulotýždňovom kongrese IWF – všetky hriešne krajiny, aj Kazachstan a Albánsko, sa vykúpili tým, že zaplatili horibilné pokuty,“ priznal Gumán. Kongres sa v otázke boja s dopingom uspokojil s deklaráciou. A to ešte Tamás Aján ako šéf federácie a člen MOV musel pohroziť: „Ak neprijmete moju filozofiu, vstanem a odídem. Nechcem zažiť, že vzpieranie vyradia z programu olympiád.“
MS s prívlastkom kráľovské
Slovenský zväz urobil všetko pre to, aby poslal na MS maximálny počet 8 reprezentantov. „Stálo to asi tri štvrte milióna korún,“ odhadol jeho šéf Marián Buschbacher. Medzi aktívnych vzpieračov sa vrátil i tréner Rudolf Lukáč. „Nie sme však jediní, ktorí vyhlásili mobilizáciu. Všetci poslali do Thajska absolútnu elitu,“ pripomína Gumán.
Majstrovstvá majú rekordnú účasť: 754 účastníkov (z nich 509 mužov) z 98 krajín. A prívlastok – kráľovské.
Ten však bezprostredne nesúvisí s účasťou, ale s tým, že Thajsko žije v znamení osemdesiatin svojho kráľa, hoci pripadajú až na 5. decembra. Vzpierači viac vnímajú tamojšie počasie – sužujú ich horúčavy a obrovská vlhkosť. „Aspoň dvakrát denne leje, ale mokrý som od rána do večera,“ konštatuje Gumán.