Tohtoročné leto bolo plné Jóbových zvestí: najprv to boli titulky o meniacej sa klíme a stúpajúcej teplote ovzdušia, potom o stúpajúcich cenách potravín. Končiace sa leto siaha nemeckým spotrebiteľom vskutku hlbšie do peňaženky: drahšie mlieko a maslo, pomaly rastúce ceny za mäso a múčne produkty, a najnovšie aj piva.
Nemecký pivovarnícky zväz oznámil, že podľa jeho údajov dôjde v roku 2008 k rastu cien v rozsahu 5 až 10 percent. Odvetvie tak reaguje na zvýšenie cien za energiu, sklo a suroviny. Ceny chmeľu stúpli o 50 percent, pivovarský slad je o 87 percent drahší ako pred 12 mesiacmi, ceny za sklo narástli o 30 percent a za elektrinu o 23 percent.
Slabá úroda a bioenergie
Hlavný konateľ Nemeckého pivovarníckeho zväzu Peter Hahn však poukázal na to, že v dôsledku vysokého konkurenčného tlaku v nemeckom potravinovom maloobchode sú ceny piva v porovnaní s inými európskymi krajinami ešte stále nízke. Ako však nemecké pivovary už v júni oznámili, ceny piva majú stúpať aj v budúcnosti; najhoršie prognózy hovoria o zvýšení o 30 až 40 percent v priebehu nasledujúcich piatich rokov. To je podľa údajov v denníku Die Welt tri až štyri centy za liter piva.
Za jednu z hlavných príčin tohto stavu sa považuje vrtkavé počasie. Tento rok očakáva Nemecký zväz roľníkov úbytok v úrode obilia vo výške 9 percent (takmer 40 miliónov ton) v porovnaní s vlaňajškom, ktorý bol taktiež mimoriadne neúrodný. Druhým dôvodom nárastu cien surovín je skutočnosť, že v poľnohospodárstve dochádza k zásadnej zmene: nemeckí roľníci, ako aj pivovarníci, pestujúci obilniny s cieľom výroby potravín, majú k dispozícii čoraz menšiu osevnú plochu: odoberajú ju im – zväčša subvencovaní – pestovatelia rastlín na získanie bioenergie. Napríklad pšenice a kukurice na výrobu bioetanolu.
Klíma tlačí na ceny z dvoch strán
Klíma tak vplýva na nárast cien obilnín hneď dvojnásobne: mimoriadne zlým počasím – suchom v Kanade a v Austrálii, ktorá je tretím najväčším vývozcom pšenice na svete, a silnými dažďami v Európe a USA; nepriamo zase politickými opatreniami na ochranu klímy a znížením škodlivých emisií.
Globalizácii a rastúcemu blahobytu vo svete možno takisto pripísať „vinu“ na zvyšovaní cien. V Ázii, Číne či v Indii stúpa dopyt po potravinách – obilninách, ako aj mlieku. A celosvetovo rastie aj smäd po pive. Vlani stúpla celková produkcia piva podľa údajov v časopise Stern o 6 percent na takmer 1,7 milióna hektolitrov. V Nemecku došlo vo futbalovom roku 2006 taktiež k častejšiemu štrnganiu pivom. Po dlhšom čase klesajúceho konzumu stúpla spotreba piva na 116 litrov na hlavu obyvateľa.
Autor: Jana Salgovic, Mníchov