Rada by som odkázala v závete všetok majetok manželovi, ale bola by som rada, keby tak zároveň spravil aj on. Ako to môžeme urobiť?
Urobiť to možno tak, že každý z vás spíše samostatný závet. Spoločný závet viacerých poručiteľov (osôb odkazujúcich majetok) slovenské zákony neumožňujú.
Pri spisovaní závetu je dôležité dodržať náležitosti stanovené zákonom. Spísať ho možno vlastnou rukou alebo v inej písomnej forme za účasti svedkov, alebo vo forme notárskej zápisnice. Poručiteľ musí byť osoba, ktorá má plnú spôsobilosť na právne úkony.
Závet napísaný vlastnou rukou musí byť čitateľný a aj čitateľne podpísaný (s uvedením plného mena a priezviska, prípadne aj rodného priezviska). Možno ho spísať aj napríklad na počítači. Vtedy ho poručiteľ musí tiež vlastnoručne plným menom podpísať a pred dvoma súčasne prítomnými svedkami výslovne prejaviť, že listina vyjadruje jeho poslednú vôľu. Svedkovia musia takisto závet podpísať. Ak poručiteľ nemôže čítať ani písať, musí prejaviť svoju poslednú vôľu pred troma súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomní svedkovia ju musia podpísať. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Ak závet nespĺňa spomenuté náležitosti, je neplatný.
Vzhľadom na to, že formálny nedostatok môže spôsobiť neplatnosť závetu, odporúčam spísať závet u notára vo forme notárskej zápisnice. O spísanie závetu možno požiadať ktoréhokoľvek notára bez ohľadu na miesto bydliska poručiteľa. Zriadenie závetu pred notárom má aj tú výhodu, že závet sa uloží u notára do úschovy, čím sa predíde riziku jeho straty alebo zničenia. Spísanie závetu u notára aj s poplatkami stojí okolo 1 500 Sk. Do ceny sa premieta aj to, či závet obsahuje ustanovenie o vydedení.
Poslednú vôľu musí poručiteľ prejaviť jednoznačne, určite a zrozumiteľne, musí jasne označiť osobu dediča alebo dedičov, ako aj podiel na majetku, alebo veci a práva, ktoré mu alebo im majú pripadnúť. Na podmienky uvedené v závete – napríklad, že dedič nadobudne dedičstvo len v tom prípade ak niečo vykoná – sa podľa nášho práva neprihliada. V závete musí poručiteľ pamätať na takzvaných neopomenuteľných dedičov. Sú nimi žijúci potomkovia. Ak ich platne nevydedil, potom závet, ktorý by na nich nepamätal, by bol v tejto časti neplatný. Manžel poručiteľa medzi neopomenuteľných dedičov nepatrí.
Advokátska kancelária JUDr. Tatiana Mazancová
www.mazancova-lawoffice.sk
Máte problém s vybavovaním dôchodku? Potrebujete právnu radu? Napíšte na adresu: Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava
Autor: Tatiana Mazancová