Ministerstvo obrany tají, prečo je stavba tajná

Ministerstvo obrany nemieni zverejniť dôvod, prečo dalo miliardovú zákazku bez verejnej sútaže firme sponzora Smeru. Utajovanie výstavby budovy sa zdá zvláštneaj podpredsedovi Úradu pre verejné obstarávanie Rudolfovi Kulmanovi.

BRATISLAVA. Ministerstvo obrany stále nechce zverejniť konkrétne dôvody, prečo nevypísalo bežnú verejnú súťaž na výstavbu vojenského archívu.

Miliardovú zákazku by podľa rozhodnutia ministerstva mala získať firma Ikores, ktorej majiteľ je sponzorom Smeru.

Rezortu šéfuje nominant Smeru František Kašický.

Výstavba má najnižší stupeň utajenia

Ministerstvo tvrdí, že nemohlo vypísať verejnú súťaž, lebo výstavba vojenského archívu patrí pod utajované skutočnosti stupňa „tajné“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by to bola pravda, súťaž by vypísať nemuselo.

SkryťVypnúť reklamu

V rozkaze ministra obrany z roku 2004, ktorým určuje, čo je utajovaná skutočnosť, a o aký stupeň utajenia ide, má výstavba budov stupeň utajenia „vyhradené“ - teda najnižší.

Vyhradené sú aj údaje „o spôsobe ochrany a obrany objektu osobitnej dôležitosti a ďalšieho dôležitého objektu“. Stupeň „tajné“ v súvislosti s ochranou budov dokument nespomína.

Čo je tajné na stavbe archívu, ministerstvo tají

Hovorca ministerstva Vladimír Gemela o spomínanej zákazke povedal, že „samotný projekt nie je len stavba archívu a sú tam úlohy aj do stupňa tajné“. Na otázku, čo konkrétne musí ministerstvo pri stavbe tajiť, odpovedal slovami: „To je tajné.“

Ministerstvo argumentuje aj tým, že mu 29. júna 2006 Úrad pre verejné obstarávanie poskytol stanovisko, v ktorom sa písalo, že zákazky nemusí zverejneňovať, ak podliehajú osobitným bezpečnostným opatreniam.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy by nemuseli byť ani v kategórii tajné alebo prísne tajné.

Podpredseda úradu Rudolf Kulman, ktorý stanovisko napísal, ale povedal, že išlo o všeobecne mienené stanovisko v teoretickej rovine, ktoré sa netýkalo konkrétne archívu.

Kulman: budova nemôže byť v kategórii tajné

„Vôbec nešlo o metodické usmernenie, lebo metodické usmernenie sa viaže k predmetu obstarávania, a to nebolo vôbec viazané k archívu.“ Kulman si myslí, že samotná budova nemôže byť v kategórii „tajné“ alebo „prísne tajné“.

Úrad si teraz vyžiadal od ministerstva stanovisko, prečo zákazku zaradilo pod stupeň tajné a potom preto nevypísalo tender. A

k by sa úradu vysvetlenie nezdalo dostatočné, začal by kontrolu. Po nej by mohol zrušiť zákazku, alebo prípadne aj uložiť ministerstvu pokutu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno veľké obstarávanie na ministerstve už úrad zastavil. Išlo o miliardovú zákazku na daňový informačný systém, ktorú pridelilo bez verejnej súťaže ešte za bývalej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  2. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  3. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  4. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  5. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  6. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  7. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  2. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  3. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  4. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  5. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  6. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 14 666
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 12 565
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 819
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 4 370
  5. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 3 028
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 2 749
  7. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 2 476
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 2 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu