BRATISLAVA. Ministerstvo sociálnych vecí po vyše dvoch rokoch práce odkladá návrhy dvoch zákonov pre hendikepovaných ľudí na budúci rok.
Ide o zákony o náhradách za ťažké zdravotné postihnutie a sociálnych službách. Majú pomôcť ľuďom, ktorí sa o seba nedokážu sami postarať.
Nová vláda Smeru, SNS a HZDS dala v pláne úloh na tento rok ministerstvu pokyn, aby návrhy zákonov predložilo v septembri. Ministerstvo pod vedením Viery Tomanovej si trúfalo ich pripraviť dokonca už v júli, napokon nestihne ani oficiálny termín.
Ešte 10. júla na zasadnutí rady vlády pre problematiku občanov so zdravotným postihnutím o zmene nebola reč, hovorí nespokojne Ľudmila Gričová z Centra samostatného života.
Hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová povedala, že oba návrhy si vzhľadom na obsah, právomoci, ktoré by z nich vyplynuli, a financovanie, vyžadujú „primeraný časový priestor na diskusiu odbornej aj laickej verejnosti“.
„Sme sklamaní aj znechutení konaním ministerstva, pretože návrhy zákonov sa začali pripravovať ešte v roku 2005,“ hovorí Gričová. Výhrady má k práci predchádzajúcej ministerky Ivety Radičovej z SDKÚ i jej nástupkyne Tomanovej. „Je smutné, ak pán premiér neustále opakuje, že sme sociálne orientovaný štát, a tú časť občanov, ktorá sociálnu pomoc naozaj potrebuje, táto vláda akosi ignoruje a jej problémy sú akoby tabu.“
Predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím Branislav Mamojka tvrdí, že od roku 1998, keď začal platiť zákon o sociálnej pomoci, ktorý by spomenuté zákony mali nahradiť, uplynulo už veľa rokov a nastalo veľa zmien.
Hovorí, že v minulých rokoch štát zdravotne postihnutých len obmedzoval, keď nevalorizoval kompenzačné príspevky, ktoré tak nezohľadňujú rast nákladov.