SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Obecný vodovod si v Hnilci v okrese Spišská Nová Ves postavili obyvatelia sami v polovici minulého storočia. Ľudia za pitnú vodu neplatia, obec uvažuje o zavedení paušálnych poplatkov za vodu od budúceho roku.
„Sme možno posledná obec na Slovensku, ktorá má verejný vodovod a neplatí sa za pitnú vodu,“ tvrdí starosta Hnilca Richard Kuchta. Tunajšia samospráva uvažuje o zavedení poplatkov z jednoduchého dôvodu. „Obec nemá žiadne príjmy na správu vodovodu. Pritom jeho údržba, opravy, chlórovanie a rozbory vody sú drahé. Toto všetko sa platí z obecného rozpočtu a z vody nemáme ani jednu korunu,“ vysvetľuje starosta. Dodáva, že vodovod má viac ako 50 rokov a pre vysoký obsah železa sú v potrubí usadeniny: „Kedykoľvek to hrozí výbuchom,“ obáva sa.
Lacnejšie ako u susedov
O tom, koľko budú Hnilčania platiť za vodu, rozhodnú ešte tento rok tunajší poslanci. Najneskôr na novembrovom rokovaní obecného zastupiteľstva, by mali schváliť všeobecno – záväzné nariadenie o platení za vodu z verejného vodovodu.
„Voda bude lacnejšia, ako keby sme boli pod vodárenskou spoločnosťou. Keď to porovnám so susednou obcou Mlynky, kde je paušál okolo 1200 korún na osobu ročne, my budeme mať vodu lacnejšiu, predpokladám asi 300 korún na osobu a rok,“ odhaduje Kuchta. Iný paušál by mal platiť pre domácich a iný pre chalupárov, u ktorých sa predpokladá nižšia spotreba vody.
Ľudia sú proti
Informácia o chystaných poplatkoch za vodu vyvolala medzi Hnilčanmi nevôľu. „Prečo by sme mali platiť za vodu? Všetko robíme sami, opravujeme aj rezervoáre čistíme,“ vraví Jozef Krempaský. Metod Revaj si tiež myslí, že voda by mala byť aj naďalej zadarmo: „Veď nie sme pod vodárňami. Vodovod sme si postavili sami, aj ja som kopal. Keď je porucha, pomáham,“ argumentuje. „Nebola by som rada, keby sa za vodu platilo. Ak treba niečo opravovať, môžeme to urobiť aj sami, ako doteraz,“ myslí si Mária Kolláriková.
Väčšinu spišských miest a obcí zásobuje vodou Podtatranská vodárenská spoločnosť. Rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví má stanovenú maximálnu cenu za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom na 26,59 Sk za m3.