Streda, 12. august, 2020 | Meniny má DarinaKrížovkyKrížovky
DRUHÝCH ZMENIŤ NEMÔŽEME, SEBA VŠAK ÁNO. A HNEĎ BUDEME VYVOLÁVAŤ INÉ TYPY REAKCIÍ.

Cítite manipuláciu? Správajte sa inak

Slovo manipulácia v nás vzbudzuje ostražitosť - väčšina ľudí mu inštinktívne pripisuje skôr negatívny kontext. Zrejme je to oprávnené.

Manipulácii sa dá brániť. Treba len zrozumiteľne povedať, čo vám prekáža.Manipulácii sa dá brániť. Treba len zrozumiteľne povedať, čo vám prekáža. (Zdroj: ARCHÍV SME)

„Manipulácia znamená s niečím narábať, niečo ovplyvňovať, meniť,“ hovorí psychologička Brigita Trimajová. „Ľudia sa však boja manipulácie, presnejšie zlého narábania s mocou a statusom v ich neprospech niekým silnejším.

Existuje „dobrá“ a „zlá“ manipulácia?

Existuje teda niečo ako „dobrá“ a „zlá“ manipulácia? „Ja považujem manipuláciu za negatívnu vec, pretože je to snaha dostať človeka niekam, kam by nechcel, ak by sa mohol slobodne rozhodnúť. Nie je to čistá komunikácia,“ vysvetľuje riaditeľka personálneho odoru Privatbanky Dagmar Sliacka.¶

Skryť Vypnúť reklamu

S manipuláciou sa môžeme stretnúť na rôznych miestach:­ v rodine (deti sa pokúšajú manipulovať s rodičmi), pri obchodných stretnutiach, v zamestnaní (so strany kolegov alebo vedúcich). Na niektorých miestach je možno trochu prekvapujúca. „Nájdu sa aj takí kandidáti, ktorí nás nepovažujú za rovnocenných partnerov, ale snažia sa nám dať najavo, že oni sú ten odborník a my len nejakí personálni konzultanti,“ hovorí Mario Fondati z personálnej spoločnosti Iventa. „Stretol som sa s pánom, ktorý robil dvadsať rokov riaditeľa v štátnom podniku a nadradenosť z neho priam sršala. Dokonca ma začal familiárne oslovovať.“

¶Je mnoho prostredí, kde sa manipulácii nedá priamo brániť, myslí si Brigita Trimajová. "Neumožňuje to kultúra prostredia, ktorá nepodporuje priamu komunikáciu, aj fakt, že nie sú stanovené jasné úlohy a ciele. Manipulácia môže byť sprievodným symtómom harasmentu," dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočne priamych ľudí je smiešne málo

Dagmar Sliacka hovorí, že manipulácii sa môže dariť tam, kde ľudia nie sú schopní dať jasne najavo svoje hranice a správať sa priamo - a skutočne "priamych" je vraj podľa prieskumov len pol percenta ľudí. "Je veľmi dôležité, aby naše vnútorné pocity boli v súlade s tým, ako sa správame," vysvetľuje Sliacka. "Ak vás kolegovo správanie zraňuje, treba mu povedať: ak robíš toto, cítim sa veľmi nepríjemne. Tak mu nielen dávame vedieť, aký pocit v nás jeho správanie vyvoláva, ale zároveň mu dáme priestor zachovať sa inak. Na otvorenú komunikáciu si treba určite nájsť správny čas a priestor." ¶Preventívne pôsobí podľa Trimajovej asertívna komunikácia, jasné kompetencie, jasné rozdelenie úloh a primerané sebavedomie.

Skryť Vypnúť reklamu

Manipulátor vyhráva len jednu bitku

„Manipulátor v podstate ani nemôže byť veľmi úspešný, pretože jeho správanie sa mu vráti,“ tvrdí Sliacka. „Ľudia k nemu nebudú cítiť dôveru a tak môže síce vyhrať jednu bitku, ale celú vojnu nie, pretože si neudrží kvalitný kontakt s klientom ani so spolupracovníkmi.“

Druhov manipulácie a manipulačných praktík je veľa: napríklad postavenie človeka pred hotovú vec, vnášanie pocitu viny. Ľudia, ktorí sa im chcú brániť, by ich mali poznať, aby ich vedeli „prečítať“.

Súčasťou povahových čŕt manipulátorov je často znížené sebavedomie. „Môže ísť aj o nezrelú osobnosť, alebo o človeka, ktorý ma znížené interpersonálne zručnosti,“ hovorí Brigita Trimajová.

„Kto má zdravé sebavedomie a sebaúctu, dokáže rešpektovať druhého a nepotrebuje ho manipulovať,“ dodáva Sliacka.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek zdanlivo dobrej pozícii nemajú manipulátori na ružiach ustlaté. „Ľudia sa ich začnú strániť a dostávajú sa do zložitej situácie. Aj keď majú pocit chvíľkového víťazstva,“ hovorí Sliacka.

Pošramotené sebavedomie kurz nevyrieši

Ak by sa chcel niekto naučiť, ako sa manipulácii brániť, existuje kvalitná literatúra aj slušný počet kurzov s takouto problemtikou. Treba si však dobre vybrať. „Mali by poslúžiť skôr na zamyslenie, ako sa správať, aby sa manipulácii vyhli,“ hovorí Dagmar Sliacka.

S manipuláciou sa samozrejme nenaučíte pracovať za niekoľko hodín, ale kurz vás môže naštartovať a ukázať vám cestu. „Niekto potrebuje viac času, inému stačí spätná väzba, veľa záleží aj na rodine a prostredí, v ktorom sa denne pohybujete,“ vysvetľuje Sliacka.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia vyhľadávajú kurzy aj individuálne; väčšinou vtedy, keď sa dostabnú do zložitejšej situácie a uvedomia si že ju nedokážu uspokojivo vyriešiť (začne im krachovať firma, alebo rodina, alebo je situácia na pracovisku neúnosná.

„Pošramotené sebavedomie kurz nevyrieši, ale môže človeku ukázať smer. A to aj v tých najťažších prípadoch,“ hovorí Dagmar Sliacka.

Odborníci tvrdia, že príručky fungujú –najmä vtedy, ak ste ochotní situácie si vyskúšať a zistiť, čo vám sedí, aj to, aký efekt má „nové“ správanie na ľudí. „Nemôžeme meniť druhých, ale seba áno. A budeme vyvolávať iné druhy reakcií,“ dodáva Sliacka.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Svätá vojna
 8. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 9. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 10. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 28 244
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 22 374
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 19 382
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 042
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 13 711
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 10 518
 7. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 654
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 637
 9. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 590
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 559
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

CYNICKÁ OBLUDA

Zavarené mozočky

Správa že Rusi majú vakcínu na koronu, musela narobiť rošambo v slovenských konšpirátorsko-vlasteneckých hlavičkách.

Ilustračné foto

Spieval antisemitské texty a vystupoval v Paneláku. Rogel čakal na zatknutie 30 rokov

Polícia zadržala v akcii Šašovia deväť ľudí za extrémizmus.

V roku 2007 mal Rogel menšiu úlohu v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade, kde vystupoval v tričku značky Eighty Eight, čo je symbol pre nacistický pozdrav Heil Hitler. Zahral si aj v seriáli Panelák.
Komentár Petra Schutza

Remišová sa odkopala

Tretinová podpora Kollára ohlasuje, že demokratická debata u zaľudí žije a neumiera.

Peter Schutz.