LONDÝN. V metropolách po celom svete sa včera konali protesty, ktoré mali svetových lídrov upozorniť na problémovú sudánsku provinciu Dárfúr. Ich účastníci požadovali ukončenie ozbrojeného konfliktu, ktorý si od roku 2003 vyžiadal už 200-tisíc mŕtvych a dva milióny ľudí vyhnal z ich domovov.
Protesty pod názvom Svetový deň pre Dárfúr zorganizovali ľudskoprávne organizácie, ako napríklad Amnesty International či Human Rights Watch.
Konali sa vo viac ako 30 krajinách od Japonska až po Kanadu. Ich účastníci pochodovali so zaviazanými očami (na snímke SITA/AP), čo malo symbolizovať svetových politikov odvracajúcich zrak od Dárfúru.
Pomáha aj Gordon Brown
K problému Dárfúru sa včera pre BBC vyjadril britský premiér Gordon Brown.
Tamojší konflikt označil za „jednu z najhorších tragédií našej éry“. Zároveň prisľúbil technickú podporu pre kontingent mierových síl OSN, s vyslaním ktorého súhlasila vláda v Chartúme tento mesiac až po dlhých rokovaniach.
Mal by pozostávať z 20-tisíc vojakov a 6-tisíc príslušníkov poriadkových síl. Jeho členovia sa pripoja k jednotkám Africkej únie, ktoré už v oblasti operujú.
Brown vyjadril nádej, že sa do Dárfúru dostanú už do konca roka, podľa analytikov je však pre logistické problémy reálnejší budúci rok. Sudánsku vládu Brown zároveň varoval, že ak sa boje neskončia, zasadí sa o prijatie ďalších sankcií proti nej.
Sudánsky prezident Omar Bašír navštívil v piatok Rím, kde sa stretol s pápežom Benediktom XVI. a talianskym premiérom Romanom Prodim. Oboch uistil, že jeho vláda je pripravená na rokovania o ukončení bojov s povstalcami. Naplánované sú na koniec októbra v Líbyi.
Napriek tomu, že Prodi svojmu hosťovi tlmočil „znepokojenie medzinárodného spoločenstva“, zlizol si od talianskej opozície aj Európskeho parlamentu kritiku zato, že Bašíra vôbec prijal.
Autor: ma