Pobočka teroristickej siete Al-Káida v Iraku sa už nevyhráža len vraždami tamojších sunnitských vodcov spolupracujúcich s Američanmi. Najnovšie sa stal jej terčom aj švédsky karikaturista Lars Vilks, ktorého kresba proroka Mohameda s psím telom vyšla v auguste tohto roku vo švédskej tlači.
Za jeho zabitie vypísala v rámci „štedrého mesiaca Ramadán“ odmenu 100–tisíc dolárov. Zároveň varovala, že ak sa Švédi neospravedlnia, zaútočí aj na ich veľké koncerny ako Ericsson, Volvo či Ikea.
Iracká vládna koalícia bude po víkende ešte krehkejšia ako doteraz. Radikálny klerik Muktada Sadr totiž oznámil, že 30 jeho prívržencov opúšťa šiitskú parlamentnú frakciu. Znamená to, že vláda premiéra Nurího Malíkího stratila v parlamente väčšinu.
Šiitsko–šiitská vojna
To len skomplikuje prácu v už aj tak skôr nefunkčnom parlamente. Všetko v čase, keď má Irak prijať kľúčové zákony o prerozdelení výnosov z ropy, lokálnych voľbách či väčšom zapojení členov bývalej Saddámovej strany Baas do verejného života. Sadr, ktorý už pred pár týždňami stiahol z Malíkího vlády svojich ministrov, sa k vystúpeniu zo šiitskej frakcie rozhodol údajne pre to, že Malíkí s ním už nekonzultoval dôležité veci.
Napriek tomu však klerik podľa AFP nehodlá iniciovať kroky vedúce k Malíkího odvolaniu. Odchod Sadrových ľudí však vyvolá ešte väčšie rozpory medzi šiitskými skupinami. Hrozí tak, že Irak bude musieť okrem šiitsko-sunnitského konfliktu trpieť aj šiitsko-šiitskými spormi.
Zasahuje Al-Káida
Navyše sa komplikujú aj vzťahy medzi sunnitmi, ktorých rozdeľuje spolupráca s Američanmi.
Po štvrtkovej vražde sunnitského šejka Abu Ríša Al-Káida v Iraku vyhlásila, že je pripravená pozabíjať ďalších kmeňových lídrov ochotných spolupracovať s Američanmi. Abu Ríša sa len dva týždne pred smrťou stretol s americkým prezidentom Georgeom Bushom, ktorý ho spomína ako pozitívny iracký príklad.
Povstanie proti Al-Káide, ktoré tento kmeňový líder viedol, Američania označujú za dôkaz zníženia násilia v kedysi mimoriadne nebezpečnej provincii Anbar.
Al-Káida to však vidí inak a začína prirovnávať niektoré sunnitské kmene k šiitským „odpadlíkom“.
Oslabená vláda aj zastrašovanie tých, čo pomáhajú Američanom, len komplikujú vratké postavenie prezidenta Busha v čase, keď sa dostáva pod tlak demokratov aj časti republikánov, ktorí by chceli urýchliť americké sťahovanie sa z Iraku.
Vyzývame na vraždu ilustrátora Larsa Vilksa, ktorý sa opovážil uraziť nášho proroka.
Umar Bagdádí, iracká pobočka Al-Káidy