BRATISLAVA. Nárast cien sladového jačmeňa na európskych trhoch by mohol spôsobiť zvyšovanie cien piva aj na Slovensku. Vzrastajúce ceny suroviny už donútili niektoré české pivovary zvýšiť ceny piva o 6 až 8 percent.
Priemerná cena za tonu jačmeňa na Slovensku na prelome augusta a septembra prekročila úroveň 5600 korún. Medziročne to predstavuje nárast o 41 percent. Cena jačmeňa pritom tvorí spolu s chmeľom významný podiel na cene piva.
Medzi pivovarmi vypukla nákupná horúčka a rýchlo skupujú jačmeň z trhu. Podľa správy Agrárnych trhových informácií Slovenska sa objem nákupu jačmeňa za august zdvihol oproti júlu takmer päťnásobne.
Naši hovoriť nechcú
Slovenské pivovary o možnom zdražovaní zatiaľ hovoriť nechcú. „Heineken Slovensko priebežne vyhodnocuje, aký vplyv to bude mať na ceny značiek z portfólia spoločnosti. V súčasnosti je však predčasné predpovedať konečný efekt na ceny,“ povedal pre SME hovorca spoločnosti Heineken na Slovensku Roman Krajniak.
Heineken, ktorý je s trhovým podielom prevyšujúcim 40 percent najväčším výrobcom na domácom trhu, ročne spotrebuje 180–tisíc ton jačmeňa, čo predstavuje približne 60 percent slovenskej produkcie.
O konkrétnych zmenách cien piva zatiaľ nemala informácie ani hovorkyňa Pivovarov Topvar Drahomíra Mandíková.
V Čechách pivo zdražie
Niektorí českí pivovarníci už oznámili, že svoje pivá zdražia už od tohtoročnej jesene. Plzenský Prazdroj, najväčší producent piva v Česku, chce od novembra zvýšiť ceny všetkých svojich značiek o 6 až 8 percent.
Prémiový ležiak Pilsner Urquell tak môže stáť viac až o 1,40 českej koruny, v prepočte asi 1,70 slovenskej koruny. Dôvodom je podľa firmy cenová vojna na európskom trhu s jačmeňom a chmeľom.
„Dôkladne sme zvažovali naše možnosti, ale situácia je neudržateľná. Držať dnes cenu znamená pre akýkoľvek pivovar šetriť na kvalite. Bol by som veľmi prekvapený, ak by súčasná situácia na trhu neovplyvnila ceny piva v celej Európe,“ povedal pre české Haló noviny generálny riaditeľ spoločnosti Mike Short.
Ďalšie zdražovanie
Ak ceny vstupov porastú aj naďalej, vedenie Prazdroja nevylučuje, že pivo zdražie aj na budúci rok. Prazdroj je členom pivovarníckej skupiny SABMiller, do ktorej patria aj slovenské Pivovary Topvar. Tie vyrábajú napríklad značky Topvar, Šariš či Smädný mních.
Pre drahšie suroviny sa chystá zdražovať aj Budějovický Budvar. „Nechceme udržiavať nízke ceny používaním nekvalitných surovín,“ povedal hovorca Budvaru Petr Samec. Kedy a o koľko firma pivo zdražie, neoznámil. Staropramen, dvojka na českom trhu, zatiaľ zvyšovanie cien neplánuje.