BRATISLAVA. Angličtina alebo nemčina pre tretiakov je už na niektorých základných školách bežná. Mnohí riaditelia si však tento „luxus“ nemôžu dovoliť. Nedokážu totiž zohnať kvalifikovaných učiteľov.
Ministerstvo školstva pritom ráta s tým, že do troch rokov zavedie cudzí jazyk pre tretie ročníky ako povinný všade. Včera to ministrovi odobrila aj vláda.
Niektorí riaditelia hovoria, že to môže byť problém. Aj šéf rezortu Ján Mikolaj priznáva, že už teraz chýba na školách 1800 jazykárov.
„Jazyky môžeme učiť len v krúžkoch. Nemáme učiteľov,“ hovorí riaditeľka základnej školy v Oravskej Polhore Marta Jurišková. Angličtinu učia žiakov učitelia, ktorí tento jazyk aspoň trochu ovládajú.
Podobne je to aj v škole v Rudníku. Riaditeľka Erika Psotová hovorí, že učitelia prvého stupňa by nemali nič proti tomu, ak by si mali „dorobiť“ aj angličtinu. „Museli by však dostať za to peniaze navyše.“
S extra príplatkami pre jazykárov však minister školstva Ján Mikolaj nepočíta. Lepšie ohodnotenie ich čaká tak ako všetkých učiteľov, ak budú kariérne rásť.
Nielen dovzdelaním prvostupňových učiteľov chce Mikolaj zaplátať dieru s jazykármi. Prázdne miesta by vraj mohli zaplniť aj učitelia z jazykových škôl. Učia totiž najmä popoludní alebo večer. „Tak prečo by nemohli prísť doobeda na základnú školu pomôcť s výučbou jazykov?“
Riaditeľka Štátnej jazykovej školy v Bratislave Sidónia Horváthová však vysvetlila, že učitelia sú v škole riadne zamestnaní na plný úväzok.
„Keďže práca nadčas je v súčasnosti výrazne limitovaná, nevidím reálne, aby naši učitelia chodili vypomáhať na základné školy.“
Povedala však, že v škole doučujú učiteľov, ktorí po získaní príslušného certifikátu môžu riadne jazyky učiť.
Peniaze pre jazykárov sú problémom aj na stredných školách. Aj na nich ráta rezort s rozšírenou výučbou. Na stredných odborných školách by sa mali žiaci učiť dva jazyky.
Riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Martine Jozef Jurica to podporuje, ale rezort podľa neho musí zabezpečiť učiteľov angličtiny. „Je ich akútny nedostatok. Už teraz nám jeden chýba a plátame to kadejako.“
Za nástupný plat do 14tisíc vraj nezoženie nikoho, a to ponúka ubytovanie v internáte. „Mal som kvalitnú učiteľku. Za ten plat odmietla učiť a radšej išla robiť au-pair do Anglicka.“
Autor: vev