Znova sa hovorí o znížení dane na knihy. Dokonca je to už „hotová vec". Paradoxne návrh najhlasnejšie podporila politická strana, ktorá sa počas ôsmich rokov svojho vládnutia všemožne snažila slobodný knižný trh zničiť a pretvoriť ho na štátom kontrolovaný, cenzurovaný nástroj propagandy. Dnes tí istí ľudia hovoria o zachraňovaní kultúrnosti národa a drístajú o mamičkách, ktoré si konečne budú môcť dovoliť nakúpiť svojim ratolestiam leporelá. Škoda, že nijakého redaktora nenapadlo pripomenúť poslancom, že nie tak dávno rušili šmahom ruky jeden kultúrny časopis za druhým a stopli granty každému, kto stál mimo ich záujmovej sféry.
Garantujem vám, že ak sa DPH na knihy zníži, ceny v kníhkupectvách neklesnú - podobne ako ceny liekov, ktoré sa zmenili len mikroskopicky. Je pozoruhodné, že keď sa už iné populistické zbrane vystrieľajú, skôr či neskôr si zakaždým niekto vo vláde spomenie, že existuje aj literatúra. Kto by vo večerných správach nevyzeral dobre, keď v obleku brojí za to, aby zlacneli knižočky? V ére, keď každá rosnička musí vydať aspoň jeden tenký román, aby nevyzerala úplne debilne, sa patrí občas verejne vyhlásiť, že „aj ja čítam". Celému knižnému trhu by väčšmi prospelo, keby všetci politici, podporujúci takýto návrh, radšej zašli do kníhkupectva a kúpili si tam aj niečo iné ako akostné víno z Nového Zélandu alebo írske biopotraviny.
Knižný trh sa v našej krajine rozvíja tak rýchlo, ako ešte nikdy. Ceny kníh sú v priemere o dve tretiny nižšie ako v západnej Európe, pričom argument o rôznej kúpnej sile obyvateľstva pomaly, ale isto prestáva platiť. Oveľa vyspelejšie krajiny nám závidia náš jednotný daňový systém, no my si ho vlastnou hlúposťou rozdrobíme, aby sme vyzerali sčítanejší.
Prečo sa radšej nezrušia dvojpercentné odvody do Literárneho a ďalších umeleckých fondov, ktoré tvorivých ľudí okrádajú o časť honorárov? Distribúcia a predaj kníh prosperujú a rastú. Problém je na opačnom konci reťazca - píše sa čoraz menej vedeckých prác aj beletrie. Naozaj si niekto vo vláde myslí, že ak sa zníži DPH na knihy, tak vznikne viac prác trebárs o jazykovede? Ak to u nás takto pôjde ďalej, potenciálni autori ich radšej napíšu v Londýne a v angličtine.
Nech poslanci diskutujú o knihách - ale najprv o tých, ktoré minulý mesiac prečítali.