Globálne otepľovanie? Žiadna kríza. Tvrdí to Václav Klaus a nie hocijakému publiku. Na inzerátoch, ktoré včera vyšli vo viacerých vplyvných amerických denníkoch.
Do 4. októbra ich New York Times, Wahington Post a Wall Street Journal uverejnia ešte niekoľkokrát.
V službách pochybovačov
Tvár českého prezidenta v boji proti ekológom, ktorí varujú pred globálnym otepľovaním, si prepožičala organizácia Heartland Institute z Chicaga. Na inzeráte postavila Klausa proti známemu environmentalistovi a bývalému viceprezidentovi Al Gorovi. Obidvaja by sa mali stretnúť zoči–voči na verejnej debate o dva týždne.
„Požiadali sme ho, či by sme mohli použiť jeho tvár, a on súhlasil, čo si veľmi vážime,“ povedal pre český denník MF Dnes Thomas Swiss z Heartland Institute.
Klaus vedcom neverí
Klaus je známy svojím odmietavým postojom k záverom trojročného výskumu Medzinárodného panelu OSN pre zmeny klímy. Ten vo februári zverejnil správu s jasným posolstvom: Za otepľovanie môže človek.
Český prezident má iný názor. Vo svojej knihe Modrá, nie zelená planéta sa čitateľom snaží vysvetliť, že žiadne katastrofické scenáre Zemi nehrozia a že otepľovanie planéty je prirodzený vývoj, ktorý nemá zmysel ovplyvňovať.
Obviňuje environmentalistov, že za slogany o ochrane prírody skrývajú snahy nahradiť slobodný a spontánny vývoj ľudstva centrálnym plánovaním celého sveta.
Do konfrontácie s bývalým viceprezidentom USA Al Gorom sa Klaus dostal už v marci, keď v americkom Kongrese prečítali jeho odpovede na otázky týkajúce sa práve problému globálneho otepľovania. Gore je vášnivým zástancom znižovania emisií skleníkových plynov.
„Zemeguľa začína mať horúčku a potrebuje lekára,“ povedal v marci na zasadnutí Kongresu. Jeho kniha Nepríjemná pravda sa stala v Spojených štátoch bestsellerom.
Nebezpečné názory
Václav Klaus by mal byť jedným zo 120 rečníkov, ktorí o dva týždne vystúpia v New Yorku so svojím prejavom na konferencii o globálnom otepľovaní.
Je zrejmé, že Klausov príspevok sa bude výrazne líšiť od väčšiny diskutujúcich. Česká vláda, ako aj diplomati sa podľa denníka MF Dnes obávajú, že príliš tvrdé slová by mohli ich krajine uškodiť.
Konferencia sa koná len deň pred Valným zhromaždením OSN, na ktorom sa Praha bude uchádzať o post nestáleho člena Bezpečnostnej rady.
Klausove výroky o zbytočnosti boja s otepľovaním planéty by mohli odradiť od hlasovania za Česko zástupcov tých krajín, ktorých sa zvyšovanie hladín oceánov bytostne dotýka.
Čo poviem, je moja vec
V tejto súvislosti napísal českému prezidentovi list minister životného prostredia a predseda Strany zelených Martin Bursík. Hlavu štátu v ňom upozorňuje, že postoj českej vlády je odlišný, a že svoje súkromné názory by nemal prezident prezentovať v mene štátu.
Odpoveď z Hradu bola razantná. Klaus dal v liste, ktorý uverejnil na osobných internetových stránkach, jasne najavo, že si nenechá hovoriť do toho, čo na konferencii povie.
Kritizoval tiež prístup vlády k problému globálneho otepľovania a Bursíka poučil o tom, že na konferencii o zmenách klímy sa neprijímajú žiadne záväzky pre Českú republiku.
Martina Bursíka už predtým Klaus označil vo svojej knihe za „zlého environmentalistu“, teda zástancu ideológie, ktorú český prezident prirovnáva k socializmu a marxizmu.
Klaus vs. Gore
Václav Klaus – pojem globálne otepľovanie je podľa neho spolitizovaný a environmentalizmus chce ľuďom v boji proti otepľovaniu vziať slobodu. Vymieranie druhov považuje za prirodzený jav v prírode a kritizuje Kjótsky protokol, ktorý má obmedzovať produkciu skleníkových plynov.
Albert Gore – americký Kongres by podľa neho mal prijať opatrenia, ktoré do roku 2050 znížia produkciu kysličníka uhličitého o 90 percent. Podporuje aj Spojenými štátmi odmietaný Kjótsky protokol a vyzýva na okamžité kroky na zabránenie ekologickej katastrofe.