BRATISLAVA. Premiér Robert Fico opäť otvoril otázku zníženia príspevkovej sadzby do II. piliera. Na minulotýždňovom stretnutí s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) navrhol jej zníženie z 9 na 6 percent na tri alebo štyri roky s tým, že by sa potom začala postupne zvyšovať. Ako protihodnotu vládna koalícia neotvorí na pol roka druhý pilier a štát bude naďalej platiť odvody na dôchodkové sporenie za svojich poistencov.
Premiér Fico hovoril o znížení percenta odvodov z 9 na 6 percent už pred parlamentnými voľbami. Potom svoju rétoriku zmiernil, dokonca zníženie odvodov nepripúšťal.
Zákonné opatrenie má sledovať legitímny cieľ
Zákonodarca má podľa advokáta Mareka Benedika síce voľnosť pri rozhodovaní o ekonomickej aj sociálnej politike, no pri rozhodovaní by mal rešpektovať určité hranice. „Moderné ústavné právo s požiadavkou právnej istoty spája nielen ochranu už nadobudnutých práv, ale aj ochranu tzv. legitímnych očakávaní,“ povedal Benedik.
Výška percentuálneho príspevku do II. piliera mohla byť pre rozhodovanie občana podstatná, pretože mohol odhadnúť výšku svojho dôchodku a podľa toho sa rozhodnúť, či do II. piliera vstúpi, alebo nie.
Výšku odvodu do druhého piliera možno podľa Benedika zmeniť, len ak zákonné opatrenie sleduje legitímny cieľ alebo je vhodné na dosiahnutie legitímneho cieľa. „Považujem za sporné, či deficit Sociálnej poisťovne je nevyhnutné riešiť práve zásahom do legitímnych očakávaní sporiteľov.“ Podľa Benedika môžu byť pochybnosti o tom, či nejde len o zmenu „motivovanú všeobecne známym negatívnym postojom súčasnej vlády k II. pilieru.“
Advokát Ernest Valko pripustil, že by sa zníženie príspevkovej sadzby dotklo nadobudnutých práv občanov, ich legitímnych očakávaní a zasiahlo do ich majetkových práv. „Ak by aj Ústavný súd nevyhlásil, že je to v rozpore s ústavou, môže to byť problém pre Európsky súd pre ľudské práva,“ myslí si Valko.
Ústavný právnik Radoslav Procházka povedal, že z pohľadu ústavnosti by v zmene sadzby problém nevidel, a to ani vo vzťahu k sporiteľom, ani k DSS.
Analýza ministerstva pripustila porušenie práv
Ministerstvo práce si za 1,7 milióna korún objednalo u advokáta Martina Krechňáka odpoveď na otázku, či by zmena príspevkovej sadzby nebola v rozpore s právom. Krechňák v analýze uviedol, že nemožno s istotou vylúčiť, že zamýšľanou zmenou príde k porušeniu princípu právnej istoty sporiteľov. Ústavné právo na podnikanie dôchodkových správcovských spoločností (DSS) by podľa neho nemalo byť znížením príspevkovej sadzby dotknuté.
Ficove výroky
„Zvážime, či je správne, aby sa 18 percent odvodov do sociálneho poistenia delilo na deväť do I. a deväť do II. piliera - a či neísť cestou posilnenia Sociálnej poisťovne.“
„Treba zmeniť „nevýhodný“ pomer rozdelenia dôchodkových odvodov medzi Sociálnu poisťovňu a súkromné DSS. Napríklad na 12 percent pre Sociálnu poisťovňu a 6 percent pre dôchodkovú spoločnosť.“
„Vláda nebude znižovať odvody do II. piliera.“
„Zníženie odvodov do II. piliera z 9 na 6 percent nie je momentálne aktuálne.“
Január 2006, Hospodárske noviny Jún 2006, Slovo 27. január 2007, SME 29. január 2007, SME