Pracovať popri dôchodku je výhodné

Novelou Zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra, môžu získať aj dôchodcovia. Ak sú niekde zamestnaní, môžu využívať práva a výhody, ktoré z nej plynú.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Zákonník v zásade nepozná zamestnanca v dôchodkovom veku. Zamestnanec je zamestnanec bez ohľadu na to, aký vek má, či poberá, alebo nepoberá nejakú dôchodkovú dávku. Zmeny, ku ktorým došlo novelizáciou zákonníka, sa teda na dôchodcov vzťahujú nepriamo. Záleží na tom, aký pracovnoprávny vzťah vedú.

Na dohodu viac práce

Na základe dohody o vykonaní práce napríklad môžu od septembra odpracovať o 50 hodín ročne viac, navyše je opäť možné pracovať na dohodu o pracovnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na základe tej alebo onej dohody môžu pracovať mnohí dôchodcovia ako napríklad učitelia, upratovačky, vrátnici, brigádnici.

SkryťVypnúť reklamu

Petra Štesková z banskobystrickej pracovnej agentúry eBBa si myslí, že zamestnávatelia určite uvítajú, že časový rozsah práce „na dohodu“ o jej vykonaní sa zväčšil. Z tohto pracovnoprávneho vzťahu totiž platia len poistné na úrazové a garančné poistenie.

„Slušných, legálne zamestnávajúcich zamestnávateľov a zamestnancov, ktorí si popri práci privyrábajú, úprava poteší, nepomôže zamestnancom na čierno,“ dodala Štesková.

Pre dôchodcov je výhodná septembrová zmena týkajúca sa zamestnania na lehotu určitú. Podľa pôvodného návrhu novely zákonníka, ktorý ministerstvo práce predložilo, by totiž takýto pracovný pomer nebolo možné predĺžiť alebo opätovne dohodnúť s tým, kto poberá starobný či invalidný dôchodok.

Na pripomienku ministerstva kultúry to však vláda navrhla v zákonníku nechať a parlament jej vyhovel.

SkryťVypnúť reklamu

Práca popri dôchodku

Práca v dôchodku sa oplatí. Ak dôchodca poberal dôchodok popri tom, čo ešte vykonával nejakú zárobkovú činnosť, dôchodok mu zvýšia. To však platí iba vtedy, ak je zamestnaný, alebo z iného titulu prispieva do štátneho dôchodkového systému, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Dôchodok mu zvýšia „po skončení zamestnania a len raz za kalendárny rok“, pripomína Lýdia Výborná z poisťovne. K tomu dôjde aj vtedy, ak bol zamestnaný viackrát za rok.

Pri práci na dohodu to však neplatí. Takáto práca môže byť dobrá na prilepšenie, nezakladá však nárok na zvýšenie dôchodku - z dohody o vykonaní práce ani z dohody o pracovnej činnosti sa dôchodkové poistné neplatí.

Odvody si však stále možno platiť dobrovoľne.

Predčasný dôchodok alebo zárobok

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí odišli do predčasného dôchodku, alebo to ešte len urobia, určite rozšírenie práce na dohodu ocenia. Môže totiž ostať jedinou ich možnosťou, ako si legálne privyrobiť. Ministerstvo práce navrhuje, aby od budúceho 1. januára nebolo možné poberať predčasný dôchodok a súčasne vykonávať zárobkovú činnosť.

Hovorkyňa ministerstva Oľga Škorecová pripomína, že zárobkovou činnosťou sa rozumie „činnosť zamestnanca“ a „činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby - živnostníka“. To, čo človek robí na základe dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, však nie, takže takáto práca „neovplyvní poskytovanie predčasného starobného dôchodku“, povedala Škorecová.

Do predčasného dôchodku ťažšie

Otáľať s odchodom do predčasnej penzie sa neoplatí. Ministerstvo navrhuje, aby predčasný dôchodok človek mohol získať, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, čo je o päť viac, ako treba v súčasnosti. To by nemusel byť problém, lebo ľudia vo všeobecnosti na dôchodok prispievajú oveľa dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Popritom by žiadateľovi museli do dovŕšenia dôchodkového veku chýbať najviac dva roky, takže napríklad muž by mohol mať nárok, iba ak už mal 60 rokov. Skôr nie. A, naostatok, už by nemohol byť zamestnaný alebo podnikať. Predčasný dôchodok by teda bol určený iba nezamestnaným a tým, ktorí pracujú na základe niektorej z dohôd.

Je zrejmé, že privyrobiť si popri dôchodku a popritom si ho tak zvýšiť, by jednoducho prestalo byť možné. Ak by sa predčasný dôchodca zamestnal alebo začal podnikať, dôchodok by mu jednoducho prestali vyplácať, kým by neprestal pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 329
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 287
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 887
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 281
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 956
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 160
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 516
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu