BRATISLAVA. Vo verzii zákona, o ktorej bude rokovať parlament, sa viac neuvažuje so zrušením maximálneho vymeriavacieho základu na platenie sociálnych odvodov.
Odvody na nemocenské poistenie sa majú naďalej platiť najviac so sumy 1,5-násobku priemernej mzdy a odvody na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa majú platiť najviac namiesto súčasného trojnásobku priemernej mzdy (teda 56 283 korún) zo štvornásobku (75 044 korún).
Pritom ešte aj po rokovaniach s Konzervatívnym inštitútom o hromadnej pripomienke od občanov trvala ministerka práce Viera Tomanová na tom, že aspoň pri dôchodkovom poistení má byť maximálny vymeriavací základ neobmedzený.
Opozícia sa podľa poslankyne Ivety Radičovej (SDKÚ) pokúsi zastaviť aj zvýšenie vymeriavacich základov na štvornásobok priemernej mzdy.
Novela zákona hovorí, že štát nebude platiť odvody na dôchodok do druhého piliera za rodičov na rodičovskej dovolenke ani za opatrovateľov ťažko postihnutých príbuzných. „Je to znevýhodnenie pre matky na materskej dovolenke,“ hovorí Miroslava Kvasnicová z Únie materských centier. S diskrimináciou rodičov nesúhlasí ani HZDS, poslanec Jozef Halecký uvažuje o pozmeňovacom návrhu.
Čo (ne)zmenili
Predčasný dôchodok
Poberatelia predčasného dôchodku: v prípade, že budú pracovať, mali podľa pôvodného návrhu prísť o dôchodok, teraz to hrozí len tým, ktorí do marca 2008 nedovŕšia dôchodkový vek.
Požiadať o predčasný dôchodok bude možné najskôr dva roky pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku.
Starobný dôchodok
Žiadateľ musel byť poistený 15, nie 10 rokov, ako to bolo doteraz.
Invalidný dôchodok
Ak invalidný dôchodca pracuje, bude si musieť opäť platiť odvody na nemocenské poistenie. Štát za invalidných dôchodcov ani za ich opatrovateľov nebude platiť do druhého piliera.