ti a rituály, skrátka spôsob nášho žitia.
Ani si neuvedomujeme, ako veľmi marketing mení náš život. Nejde ani tak o to, že čelíme čoraz pestrejšej ponuke nových výrobkov a služieb, ktoré sa stávajú súčasťou nášho života. Ide skôr o to, ako tieto nové výrobky a služby menia naše každodenné zvyklosti a rituály, skrátka spôsob nášho žitia.
Prestávame robiť veci, na ktoré sme boli celý život zvyknutí, a namiesto nich sa učíme robiť niečo iné; niečo, čo mení aj náš spôsob uvažovania.
Z domu
Začína sa to banálnymi záležitosťami. Napríklad prestanete chodiť na poštu. Nepotrebujete tam ísť, pretože všetky účty platíte cez trvalé príkazy v banke. Postupom času zistíte, že ani do banky chodiť netreba; všetko vyriešite cez jej elektronické komunikačné kanály. Trepať sa do videopožičovne? Prosím vás! Veď film si dnes stiahnete z online videopožičovne.
Nemusíte nikam chodiť, cez internet vybavíte cestovné poistenie, zmenu zdravotnej poisťovne, rezerváciu lístkov do kina či do divadla, kúpite letenky, knihy, softvér, víno...
Komu veríme
A keby len to. Moderný človek 21. storočia nevie, čo je to hľadať informáciu v encyklopédii alebo slovníku, všetko si „vygugluje“, resp. „vywikipeduje“. Ak potrebuje zistiť, či sa nejaké slovo píše s mäkkým alebo tvrdým „i“, zistí to podľa počtu odkazov na webe.
Ak si chce kúpiť nový mobil alebo prehrávač, viac sa spoľahne na online recenzie a komentáre než na reklamu výrobcu či názor predajcu. Ak chce počúvať nový album svojej obľúbenej kapely, nekúpi si CD v obchode, ale stiahne si ho z webu... atď.
Bez neho to už nejde
Spoločným menovateľom všetkých týchto „život uľahčujúcich“ marketingových riešení a dôsledkov, ktoré majú na naše správanie, je masové rozšírenie internetu.
Bez zveličenia možno konštatovať, že sme svedkami kultúrnej revolúcie podobného významu, akým bolo vynájdenie kníhtlače. Kto nepoužíva internet, nemá šancu uspieť v dnešnom svete, jednoducho nestíha.
Autor: Marian Timoracký marketingový poradca United Consultants