Banská Štiavnica 8. septembra (TASR) Nová publikácia Portréty komorských grófov, ktorú predstavili počas piatkových osláv baníckeho sviatku v Banskej Štiavnici, približuje pomerne málo známu časť histórie baníctva na Slovensku.
Slovom i obrazom, dvojjazyčne v slovenčine i nemčine, predstavuje ojedinelú kolekciu portrétov komorských grófov a ďalších osobností baníctva a hutníctva pôsobiacich na území Slovenska od 17. do 19. storočia. Ako v knihe napísal prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie (ZHŤPG) SR Miroslav Kiraľvarga, rozkvet baníctva a banských miest na území dnešného stredného Slovenska v tom období umožnili nálezy bohatých rudných žíl s obsahom zlata, striebra, medi a iných kovov. Ich dobývanie a hutnícke spracovanie tvorilo jednu z najdôležitejších hospodárskych základní kráľovstva a monarchie. Riadenie správy baníctva sa už od polovice 16. storočia začalo formovať prostredníctvom Hlavného komorskogrófskeho úradu, riadeného hlavným komorským grófom. Táto inštitúcia pretrvala 350 rokov a sídlila v jedinečnom, dodnes zachovanom objekte Komorského dvora v Banskej Štiavnici. Na spôsob rodových šľachtických galérií tu bola zriadená zasadacia sieň s portrétmi 60 komorských grófov. Zo začiatku tento úrad zastávali iba rakúski, nemeckí a uhorskí šľachtici. Neskôr však aj Slováci. Výrazne ovplyvňovali smerovanie slovenského baníctva a hutníctva, vedecko-technický rozvoj a viacerí sa zapísali aj do dejín technického vysokého školstva na Slovensku.
Autori, umelecká historička Mária Čelková, Mikuláš Čelko a Igor Graus zaradili do knihy aj dostupné informácie o známych či menej známych maliaroch, ktorí komorských grófov namaľovali. Kniha obsahuje aj niektoré vyznamenania, ktoré získali a ďalšie nové fakty a historické zaujímavosti.
Publikáciu vydala Banská agentúra v Košiciach v spolupráci so ZHŤPG SR a Slovenským banským múzeom, ktoré má galériu obrazov vo svojich depozitoch.