Pre zlé počasie nakoniec rakúsky prezident Heinz Fischer a kardinál Christoph Schönborn privítali pápeža Benedikta XVI. v hangári na viedenskom letisku Schwechat. Nemecký pápež tam včera začal trojdňovú návštevu Rakúska.
Hustý lejak neodradil niekoľkotisíc veriacich, ktorí vítali svojho pápeža na viedenskom námestí Am Hof s tradičným pokrikom „Bé–ne–de–tto“. Pápež si toto námestie nevybral náhodou. Pred 25 rokmi sa tu s robotníkmi stretol aj jeho predchodca Ján Pavol II.
Apatická daždivá Viedeň
Na blízkom Židovskom námestí sa neskôr Benedikt XVI. stretol s rakúskym rabínom Paulom Chaimom Eisenbergom a ticho sa pomodlil pri pamätníku šoah s menami 65tisíc obetí nacizmu.
„Rímskokatolícka cirkev chce vyjadriť ľútosť nad holokaustom a uctiť si priateľstvo so židmi,“ povedal pápež.
Jeho príchod však v jeden a pol miliónovej metropole veľmi ľudí nezaujímal.
„Neviem, či pápežova návšteva prinesie niečo pozitívne,“ rozprávala Birgit Brandstetter z obchodu so suvenírmi, do ktorého sa pred dažďom ukrylo niekoľko pútnikov. „Po sexuálnych škandáloch duchovných, ktoré si naša krajina pretrpela, už ľudia nepociťujú potrebu byť katolíkmi,“ dodala.
Rakúskom otriasla najmä aféra z roku 1998, keď obvinili kardinála Hansa Hermanna Gröera z pohlavného zneužívania detí.
O rok neskôr polícia našla v seminári v Sankt Pölten desaťtisíce pornografických záberov a videonahrávok.
Benedikt XVI. pred svojou cestou povedal, že do Rakúska prichádza ako pútnik. Pápež priznáva krízu v katolíckej cirkvi v Rakúsku, ku ktorej sa hlási 80 percent obyvateľov, do kostolov však chodí minimum.
„Pápež prichádza ako učiteľ, kde je málo žiakov, no dostatok kritikov,“ napísalo Die Presse.
„S rastom blahobytu rastie kríza hodnôt,“ myslí si šéfredaktor Katolíckych novín Marián Gavenda. Podľa neho už má Rakúsko to najhoršie za sebou. „Sú tu nové prúdy, napríklad renesancia pútnictva,“ povedal.
Dnes pápež v pútnickom meste Mariazell v 850 ročnej bazilike odslúži omšu.
![]() |
![]() |
Autor: Viedeň